×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 6 تیر - 1398  
true
true
تعداد ۲ صخره مرجانی از نوع فسیل شده در بخش ششتمد سبزوار شناسایی شد

محمد عبداله زاده ثانی گفت امروز ۲ اسفند به همراه آقای دکتر اسدی عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و خانم سلکی دانشجوی دکتری زمین ریخت شناسی این دانشگاه دو تپه صخره ای مرجانی فسیل شناسایی گردید آقای دکتر اسدی قدمت حدودی ان را مربوط به دوران سوم زمین شناسی اعلام کرد .


فرضیه گودال چاله بودن سبزوار با وجود شناسایی شدن فسیلهای بخش ششتمد که رساله دکتری خانم سلکی ست با شناسایی این صخره ا های مرجانی قوت گرفت .


عبداله زاده ثانی باستان شناس گفت : در بررسی شناسایی باستان شناسی سال ۱۳۷۵ بخش ششتمد سبزوار به تعدادی از صخرهای آهکی برخورد کردم و ان زمان برایم اهمیت نداشت بعد تز گذشت ۲۲ سال خانم سلکی دانشجوی دکتری زمین ریخت شناسی به دفتر کارم مراجعه کرد و دلایل حرکت فرهنگی و نابودی روستا ها را می پرسید خوب من گفتم :تحت تاثیر :اقلیم ، دین ، مذهب ، اقتصاد ؛ نظامیگری و … می تواند باشد بعد دیدم بعد اقلیم متاثر از مطالعات باد رفت برایشان اهمیت بیشتری دارد حدودا ۴۹۰ روستای سبزوار بزرگ را برایشان مروری سریع یعنی سرچ کردم بهد متذکر شدم ما ۱۲۰۰ اثر تاریخی از : تپه ، محوطه و بنا در سبزوار بزرگ داریم که حدودا ۴۴ اثر مربوط به پیش از تاریخ و مابقی دوران تاریخی و اسلامی ست . و عمده دلایل کمبود منابع آب در دوران پیش از تاریخ است که در ان دوران قنات یا کاریز وجود نداشته و از آبهای سطح الاارضی استفاده می کرده اند و به دلیل خشک شدن منابع مجبور به مهاجرت می شدند .

باید گفت ابتدا سکونت در مناطق کوهستانی در غار یا پناهگاه صخره ای سپس استقرار در کوهپایه ها و بعد دشت بررسی سیر حرکت فرهنگی نشان دهنده بازگشت ساکنین دشت ها در پایان عصر برنز و ورود به عصر آهن از مناطق دشت به طرف کوهپایه است ولی در دوران اسلامی استقرارهای بیشتر در دشت صورت گرفته است تادر کوهستان و کوه پایه .

از دلایل عمده این مهاجرت کمبود آب است و باد رفت ها که تعییرات زیست محیطی شهرها و روستاهای اولیه در زیر طل خاک دفن کرده اند .. محمد عبداله زاده ثانی باستان ارشد پیش از تاریخ گفت بررسی سیستماتیک امروز پزوهش میدانی در جهت شناسایی و شناساندن تاثیر اقلیم در جابجایی فرهنگ ها و مهاجرت با رویکرد به باستان شناسی و زمین ریخت شناسی صورت گرفت .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true