×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 8 خرداد - 1399  
true
true
آیا نیشابوریان قیصریه را به آتش می کشند؟

نویسنده: فرزند خراسان

 

ماجرای به آتش کشیدن قیصریه به خاطر یک دستمال، داستان معروفی است که گاه آنقدر مضحک به نظر می رسد که مخاطب می ماند آن را باور کند یا اینکه بگذارد به حساب یک داستان خیالی!

 

اما متاسفانه گاهی در زندگی روزمره ما و در اتفاقاتی که در جامعه به وقوع می پیوندد، مواردی به مراتب باورنکردنی تر از این داستان هم ظهور و بروز می یابد. نمونه بارز آن موضوعی است که در یک شبانه روز اخیر در فضای سیاسی و اجتماعی و رسانه ای شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی به وجود آمده است. آن هم فقط به خاطر یک اشتباه لفظی غیر عمد خیلی ساده توسط یک مسئول که در همان محفل نیز اشتباه لفظی خود را پذیرفته و عذرخواهی کرده است.

 

قضیه از این قرار است که معاون سیاسی اجتماعی استاندار خراسان رضوی که شامگاه شنبه 11 شهریور 96 در تالار شهید عابد فرمانداری نیشابور به منظور افتتاحیه پارلمان جدید بانوان این شهرستان سخن می‌گفت، در میانه صحبت‌هایش به اشتباه به جای عبارت متداول غرب خراسان رضوی، از واژه خراسان غربی برای اشاره به شهرستان سبزوار استفاده کرده و گفته است: «طی روزهای گذشته در سفر به خراسان غربی، پارلمان بانوان شهرستان‌های آن منطقه را افتتاح کرده‌ایم».

 

در پایان سخنان وی، خبرنگار فارس در نیشابور به وی گفت: «آقای حسینی، شما شیرینی جلسه را به کام ما نیشابوریان، تلخ کردید و در سخنان‌تان از خراسان غربی نام بردید. آیا این عنوان، جایگاه جدیدی در تقسیمات کشوری است؟»

 

حسینی در پاسخ ضمن عذرخواهی گفت: ببخشید اگر گفتم، اشتباه کردم؛ منظور من غرب خراسان رضوی و غربی‌ترین شهر این استان بود.(منبع: سایت روزنه نیشابور )

 

همانطور که پیداست و رسانه های محلی نیشابور نیز خودشان به این موضوع اذعان داشته اند، آقای حسینی در این سخنان خود حتی یک مرتبه هم از واژه استان برای منطقه غرب خراسان استفاده نکرده بلکه تنها به جای عبارت پر کاربرد غرب خراسان رضوی که معمولا به شهرستان های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب ، داورزن، بردسکن، خلیل آباد و … اطلاق می شود، از عبارت کم کاربردتر خراسان غربی استفاده کرده است. که می تواند فقط یک اشتباه لفظی ساده و غیر عمدی در جریان یک سخنرانی طولانی باشد. در واقع جو به وجود آمده فعلی، حساسیت بیش از حد و تعصب ورزی ضربه زننده برخی خبرنگاران نیشابوری را نشان می دهد که از یک اشتباه لفظی ساده، چنان برداشت دور از ذهنی کرده اند!

 

آخر هر عقل سلیمی که در این موقعیت قرار بگیرد، از خود می پرسد حتی اگر قرار بر تشکیل استانی در غرب خراسان رضوی به مرکزیت سبزوار باشد، آیا مرجع اعلام کننده این استان جدید، نه رئیس جمهور، نه وزیر کشور، نه استاندار خراسان رضوی، بلکه معاون استاندار ، آن هم نه در تهران، نه در مشهد ، نه در خود سبزوار، بلکه در نیشابور است؟! خصوصا در شرایطی که خود مقام مسئول اشتباه لفظی غیر عمدش را به صراحت تصحیح کرده و گفته منظورش از خراسان غربی فقط غرب خراسان رضوی و غربی ترین شهر این استان بوده است.

 

پر واضح است که همه اجزای این موقعیت، فقط نشان دهنده وقوع یک اشتباه لفظی غیرعمد است. با این حال اما واقعا چرا برخی خبرنگاران و اصحاب رسانه نیشابور که باید طبق ارزش های شغل خبرنگاری پیشگامان آگاهی بخشی بی طرفانه و روشنگری خردمندانه و دارای تفکر تحلیل گری به دور از تعصبات قومی و قبیله ای در جامعه باشند، خود پرچمدار شروع دعوا و ایجاد مسئله و التهاب آفرینی در جو رسانه ای و خبری شهرستان و استان و کشور بشوند؟

 

تأسف برانگیز تر، اینکه خانم هاجر چنارانی نماینده محترم مردم شریف نیشابور نیز که دست برقضا خود عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی است، در یک رفتار احساسی که به هیچ وجه شایسته شأن و جایگاه ایشان نیست، طی مصاحبه ای با وبسایت محلی عطار نیوز به خاطر همین یک اشتباه غیر عمد خواستار استعفای یک مقام رسمی استان می شود؟ آیا خانم چنارانی که خود عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی است و قاعدتاً باید با ریزه کاری ها و ظرایفی که در بحث های امنیتی مناطق مختلف کشور وجود دارد، آشنایی کامل داشته باشد، نمی دانند چنین درخواست و اظهار نظر غیر مسئولانه ای می تواند منجر به کشیده شدن جو التهاب و حساسیت بی موردی که اکنون در نیشابور شعله ور است، به سایر مناطق آرام تر استان از جمله در منطقه سبزوار شود؟

 

هدف از نوشتن این یادداشت نه دفاع از سیدجواد حسینی معاون استاندار خراسان رضوی است که خود قطعا دارای شایستگی های شناخته شده ای است که در نظر صاحبان خرد، هرگز به خاطر یک اشتباه لفظی غیر عمد همه آن شایستگی ها زیر سئوال نمی رود و نه هدف این یادداشت دفاع از حق تشکیل استانی در غرب خراسان رضوی به مرکزیت سبزوار است که صدها هزار نفر از مردم شهرستان های ناحیه این موضوع را با اتکا به شایستگی های مختلفی که در این منطقه وجود دارد، از جمله سابقه تمدنی 7 هزارساله بر اساس یافته های کاوش شده در محوطه باستانی سبزوار و نیز افتخار پایتختی قیام سربداران به عنوان اولین حکومت مردمی شیعه 12 امامی در ایران و سایر ظرفیت ها …. حق مسلم خود می دانند و مطمئن هستند، چنانچه هر زمانی نیتی برای تاسیس استان یا استان های جدید در منطقه شمال شرق کشور وجود داشته باشد، غرب خراسان رضوی قطعاً از مهمترین اولویت هاست.

 

اما منظور این یادداشت فقط دفاع از حیثیت شهر عزیز نیشابور است که در طول تاریخ معمولا با صفات و ویژگی های مثبت فرهنگی معرفی می شده و اکنون نیز در نظر نویسنده این مطلب نیشابور شهر شعر و شعور و شهر عطارها و خیام ها است. بنابراین زیبنده نیست که عده ای چه از سر تعصبات بیش از حد قومی و قبیله ای و چه از سر قصد و نیت زهرچشم نشان دادن و امتیاز گیری از مسئولان ملی یا استانی و چه با هر قصد و نیت دیگری، این چهره زیبا را از نیشابور بگیرند و به جای آن چهره یک شهر عصبی آماده به پرخاش را از نیشابور ترسیم کنند، که همواره کانون التهابات و حساسیت های قومی و منطقه ای است به حدی که حتی حاضر است به خاطر یک دستمال قیصریه را به آتش بکشد!

 

به راستی تاریخ طولانی نیشابور نشان می دهد، شهری که همواره با یک فاصله کم، افتخار همسایگی مشهدالرضا را داشته و زیر سایه خورشید خراسان حضرت ثامن الحجج (ع) به خود بالیده است، و در دوران دفاع مقدس نیز افتخار آن را داشته که شمار زیادی از جوانانش هم پا و دوشادوش جوانان سایر مناطق کشور به دفاع از مرزهای امنیت و آرامش کشور اسلامی ایران بشتابند و به فیض شهادت برسند، امروز نیز شایسته آن است که گفتمانی فهیم و فاخر بر همه ارکان آن مستولی باشد.

 

 

سخن آخر اینکه همانطور که از قدیم گفته اند: حرمت امام زاده را متولی نگه می دارد. لذا رسانه های محلی و مسئولان و نمایندگان نیشابور نیز به عنوان متولیان فکری، سیاسی، فرهگی و اجرایی فعلی این شهر هرگز نباید جنجال سازی و التهاب آفرینی بر سر مسائل پر حساسیت منطقه ای را در شأن نیشابور عزیز ببینند و بدین ترتیب خودشان زمینه خدشه دار شدن حرمت شهرشان را فراهم آورند.

 

تکمله: در این مطلب قصد پاسخ دادن به ادعای گستاخانه آقای حامد صادقی خبرنگار نیشابوری خبرگزاری فارس که در یادداشتی شتابزده با تیتر: «طرح خراسان غربی از سوی معاون سیاسی استانداری / مراقب تست‌های دولتمردان سبزواری باشیم» بدون ارائه منطقی محکم و بر اساس تصورات ذهنی خود نیشابور را برادر بزرگتر سبزوار معرفی کرده است، وجود نداشت!

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true