کوی گلستان سبزوار رنگ بهار را به خود می بیند؟ | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - 6 مرداد - 1400  
true
true
کوی گلستان سبزوار رنگ بهار را به خود می بیند؟

ساکنان کوی گلستان سبزوار از مشکلات متعددی همانند وضعیت بهداشتی نامناسب ، نبود سیستم فاضلاب، ایمنی نامناسب محلات ، خرابی شبکه فرسوده آب، خانه ها و منازل غیر استاندارد و  فرسوده، خرابی آسفالت معابر و نداشتن شناسنامه برای برخی از اهالی رنج می برند.

 

به گزارش سبزوار دوربین ، کوی گلستان یکی از فرسوده‌ترین محله‌های سبزوار است که سال‌ها در انتظار بهار وعده‌های مسئولان نشسته تا شاید نسیم لطف مدیران کشوری ، استانی و شهرستانی برای حل مشکلات ساکنان آن کمی امکانات به همراه بیاورد. کوی گلستان که در مركز شهر سبزوار قرارگرفته حدود ۱۰ هکتار وسعت و حدود سه هزار نفر جمعیت دارد.

 

سطح اجتماعی فرهنگی و تحصیلی در این محله به کمترین سطح خود رسیده است و کودکان و نوجوانان بیشتر به ادامه کار پدران خود مشغولند. اهالی این محله غالبا خود اشتغال هستند و به شغل‌هایی از جمله خراطی، آهنگری، ابزارفروشی و نمدمالی مبادرت دارند که دیگر در کمتر محله و یا شهری می توان آن را یافت.

 

قریب ۷ سال است که اهالی پیگیر مشکلات محله هستند و به تمام ارگان ها و حتی ریاست جمهور هم نامه های ارسال کرده اند ولی اکنون هیچ کار مثبتی در این مدت برای بهبود وضعیت اهالی از سوی هیچ نهاد دولتی و غیر دولتی انجام نگرفته است.

 

در این محله وضعیت نامناسب بهداشتی ، نبود سیستم فاضلاب، ایمنی نامناسب محلات ، خرابی شبکه فرسوده آب، خانه ها و منازل غیر استاندارد و  فرسوده،  خرابی آسفالت معابر، نداشتن شناسنامه برای برخی از اهالی به اذعان شهروندان این منطقه از مهمترین مشکل هاست.

 

بدون تعارف، بسیاری از مسئولان و مدیران سبزوار از سه دهه گذشته خواسته یا ناخواسته و آگاهانه و ناآگاهانه نتوانسته اند کاری مثمر ثمر برای بافت خزان دیده گلستان انجام دهند.علت و انگیزه اصلی این پنهان کاری هم وضع اسفبار کوی است. چون می دانند کوی گلستان آینه عملکرد مدیریت شهری سبزوار در ۳۰-۴۰ سال گذشته است. هر کس گذرش به آنجا بیفتد قطعا اولین سوالی که به ذهنش می رسد این خواهد بود که چرا وضع کوی این گونه است؟ و آنها پاسخ قانع کننده ای برای این سوال ساده ندارند.

 

بدون رودربایستی با کوی گلستان می شود درباره مدیریت شهری سبزوار قضاوت کرد نه با آسفالت چهار تا کوچه و خیابان؛ هر چند که همین چهار تا کوچه کوی گلستان را هم در سه دهه گذشته یک آسفالت مناسب نکردند.

 

مهمترین درخواست اهالی  در واقع بهسازی و عمران کوی گلستان است آنها برای بهسازی خانه های ناپایدار خود نیاز به ساخت و ساز و همراهی شهرداری دارند خانه هایی که بعضا با سقف های چوبی و سازه ضعیف و غیراستاندارد هر لحظه ممکن است با حادثه ای طبیعی خرابی ها و خسارات زیادی را برای اهالی به بار آورد.

 

اما آنچه در طول سالیان همواره در خصوص طرح بازسازی کوی گلستان مطرح شده بیان این موضوع بوده که کلیات پروژه در کمیسیون ماده پنج به تصویب رسیده و قرار است که برای جزییات این طرح با توجه به وجود این بافت در هسته مرکزی و بافت تاریخی شهر میراث فرهنگی استان خراسان رضوی نظر مساعد خود را اعلام کند که هنوز خبری از آن نشده و همین امر سبب شده که بارها مسئولان شهرداری اعلام کنند تا پاسخی از میراث فرهنگی دریافت نشود امکان ورود به بحث بهسازی و نوسازی این محله وجود نخواهد داشت.

 

البته ناگفته نماند که با طولانی شدن روند بحث‌ها و توافقات با میراث فرهنگی و عدم حضور سرمایه گذاران برای ورود به طرح جهت سرمایه گذاری،که یکی از راهکارهای توسعه این محله عنوان شده بود  شهرداری سبزوار به صورت مقطعی و صد البته مسکن آسفالت معابر، نامگذاری کوچه هاو چند اقدام مقطعی دیگر  را در سال گذشته قرار داد و با طرح موضوع در ستاد بازآفرینی شهرستان برای این کوی گلستان از طریق این ستاد گام هایی برداشت.

 

در هر صورت حالا وقت آن رسیده که بدور از شعارها و وعده ها به کوی گلستان، این کوی خزان با پیگیری های مجدانه و کفش های آهنی برای جلب سرمایه گذاران برای بهسازی و بازپیرایی و بهره گیری از ایده های معماران شهرسازی نگاهی دیگر داشت: در این رابطه پیشنهاداتی مثل

 

1-  تبدیل کاروانسرای معمارزاده (که در این کوی واقع شده) به رستوران سنتی، بازاهای مدرن به شیوه سنتی، کافی شاپ ، هتل تاریخی با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی،

2-  احیای هنرهای دستی اهالی در راستای توانمندسازی و درآمدزایی

3- ایجاد درمانگاه ویژه اهالی،

4- احداث امکانات رفاهی،فرهنگی، پارک محله، جهت بهره مندی اهالی از تفریحات و سرگرمی ،

5- راه اندازی پایگاه اورژانس اجتماعی،

6-  ساخت مدرسه با کمک خیرین مدرسه ساز درمقاطع مختلف و… مطرح می شود.

 

درپایان تاکید می شود کوی گلستان از هر نظر انسانی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی شهری که نگاه شود از اولویت های مهم شهر سبزوار است و هر روز که از این اولویت غفلت شود وضع آن وخیم تر و بدتر خواهد شد.

 

علی اکبر فروغی مقدم

مدرس دانشگاه و عضو علی البدل شورای اسلامی شهر سبزوار

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true