صادق کوشکی از ورزشکاران نامی سبزوار است که در رشته های شنا و فوتبال در رده های مختلف سنی خوش درخشیده است گرچه به سبب نبود حمایت های کافی افتخار آفرینی وی از سطح ورزش شهرستان و استانی فراتر نرفت. | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 26 فروردین - 1400  
true
true
کوشکی نامی ماندگار در ورزش سبزوار

به گزارش سبزوار دوربین ،صادق کوشکی از ورزشکاران نامی سبزوار است که در رشته های شنا و فوتبال در رده های مختلف سنی خوش درخشیده است گرچه به سبب نبود حمایت های کافی افتخار آفرینی وی از سطح  ورزش شهرستان و استانی فراتر نرفت.

 

 

وی که در رشته های شنا و فوتبال موفقیت های زیادی کسب کرده هم اینک دوره های مربی گری  در رشته‌های آب‌درمانی، نجات‌غریق درجه‌یک، نجات‌غریق بین‌المللی ils، مربی‌گری شنا، داوری فوتسال،مربی‌گری درجه c فوتبال آسیا و درجه 2 فوتسال را با موفقیت سپری کرده است.

 

 

این ورزشکار سبزواری که  بارنج های ورزش سبزوار آشنایی داشته و در دوران حرفه ای ورزش خود  مشکلات را از نزدیک لمس نموده هم اینک با تحقیقات در زمینه ورزش عزم خود بر توسعه ورزش شهرستان قرار داده وی بر این باور است که تجهیز و توسعه زیرساخت های ورزشی در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیر بسزایی دارد و می تواند نشاط اجتماعی سلامت جسم را افزایش دهد.

 

 

وی در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: از دوران کودکی با ورزش عجین و استعدادهای  ورزشی نهفته ای داشتم  چنانکه در پنج سالگی ورزش شنا را که همواره تنوع و هیجان خاصی نسبت به آن داشتم شروع کردم و پس ازسه سال تمرین، رغبت زیادی برای رقابت با جوانان در رشته شنا داشتم این علاقه سبب تحسین خانواده و اقوام شد .

 

 

وی افزود: در سالهای نوجوانی در مسابفات مختلف شنا  شهرستان و استان شرکت داشتم و پیاپی مقام های برتر را کسب کردم و با وجود آن همه افتخار آفرینی، هیچ‌گاه این فرصت در اختیار من به‌عنوان یک ورزشکار شهرستانی قرار نگرفت که به مسابقات کشوری اعزام شوم.

 

 

کوشکی با اشاره به اینکه در کنار شنا، علاقه وافری به فوتبال و فوتسال داشتم ، اظهار داشت: حضور در تیم منتخب آموزشگاه‌های خراسان، بازی در سوپر لیگ فوتبال استان و دعوت به اردوی تیم ملی فوتسال نوجوانان برخی از افتخارات فوتبالی بنده محسوب می شود.

 

 

این ورزشکار سبزواری افزود: البته مدتی نیز در تمرینات تیم فوتسال قرچک ورامین که  در ردیف تیم های برتر فوتسال آسیا بود حضور داشتم و در ادامه در تمرینات امید فوتسال پرسپولیس تهران دعوت شدم.

 

 

*کمی اعتبارات مانع افتخار آفرینی ورزشکاران شهرستانی می شود

 

 

 کوشکی گفت: کمی اعتبارات و تمرکز بودجه در مراکز استانی  مانع پیشرفت ورزشکاران شهرستانی می شد و عملا استعداهای ورزش شهرستانی به منصه ظهور نمی رسد.

 

 

وی افزود:  آنزمان اداره کل ورزش استان به سبب بودجه ناچیز ورزش، مجالی برای شاسایی استعداهای ورزش شهرستانها نداشت و اردوهای ورزشی بیشتر در مراکز استان برگزار می شد چنانکه یک ورزشکار مشهدی بر خلاف ورزشکاران شهرستانی  نیاز به اسکان، ایاب ذهاب و تغذیه و  خوابگاه نداشت و هزینه ای به اداره ورزش تحمیل نمی شد .

 

 

*جای خالی تیم فوتبال سبزوار در لیگ ها کشور احساس می شود

 

 

کوشکی با اشاره با استعدادهای فوتبالی در سبزوار گفت:  جای خالی تیمی فوتبال سبزوار در لیگ ها کشور احساس می شود.

 

 

وی افزود: هم اینک فریمان با آن امکانات محدود در رده لیگ‌های رده پایین  کشوری تیم فوتبال دارد اما سبزوار با این پتانسیل بالا و وجود سرمایه گذاران فراوان همچنان محروم از داشتن تیم فوتبال در لیگ های برتر کشور است.

 

 

کوشکی اظهار داشت: کمی امکانات و عدم حمایت های لازم در رشته فوتبال در سبزوار مانع پیشرفت  نوجوانان و جوانان شده و آنها تنها به عشق ورزش و هیجانات بالا رشته فوتبال را رها نمی‌کنند

 

 

*جذب اسانسر به توسعه ورزش شهرستان کمک می کند

 

 

کوشکی گفت: سبزوار در رشته های مختلف ورزش همچون هندبال، فوتبال، دو میدانی و دوچرخه سواری از استعداهای زیادی برخوردار است که شکوفایی استعدادها نیاز به حمایت سرمایه گذاران از هیات های ورزشی را می طلبد.

 

 

وی افزود: مسئولان ورزش بویژه اهالی فوتبال سبزوار که چهره‌های موجه و دارای اعتباری هم هستند  نسبت به شناسایی استعداها ورزشی و جذب اسپانسر اقدام کنند تا ورزش شهرستان از رکود خارج شود.

 

 

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در امر ورزش عامل نشاط وسلامت اجتماعی جامعه است، اظهار داشت: در مواردی بی توجهی به استعدادهای ورزشی شهرستان  سبب بروز آسیب های اجتماعی جوانان  و گرفتار شدن آنها در دام اعتیاد شده است.

 

 

وی با اشاره به شور و هیجان مسابقات فوتسال جام رمضان سبزوار گفت: مسئولان فوتبالی با نیم‌نگاهی به اشتیاق تماشاگرانی که بر روی سکوهای سالن شهید مشکانی حاضر شدند و مسابقات فوتسال جام رمضان را با ذوق و شوق نگاه کردند و حتی  بازیکنانی که با هزینه شخصی برای حضور و دیده شدن در این مسابقات ثبت‌نام  داشتند می توانند متوجه اشتیاق این رشته ورزشی بین جوانان سبزواری شده و شرایط لازم را برای نقش آفرینی تیم های ورزشی در سطح استان و کشوری فراهم نمایند.

 

 

*عملکرد اداره  ورزش و جوانان سبزوارمثبت است

 

 

وی افزود: اداره ورزش سبزوار با وجود کمی اعتبارات عملکرد مثبتی دارد و هیات های ورزشی پیشرفت مناسبی دارند و با وجود کمی سرانه فضای ورزش شهرستان، ورزشکاران سبزواری در سطح استانی و ملی افتخارات زیادی کسب و بازیکنانی در رشته های مختلف در ارودها و ترکیب تیم ملی حضور دارند.

 

 

کوشکی گفت: با وجود تمامی این مشکلات، باید عزمی در ورزش سبزوار وجود داشته باشد که با یکدست کردن باشگاه‌های ورزشی مثلاً در رشته  شنا با تشکیل تیمی واحدی به مسابقات استانی و کشوری اعزام  شوند تا جوانان سبزواری بدانند که فعالیت آن‌ها در ورزش بازخورد و نتیجه مثبتی در پی دارد.

 

 

وی با اشاره به استعداهای رشته شنا  و امکان جذب مربی‌های تیم‌های برتر به‌عنوان کادر فنی تیم سبزوار گفت: این شهرستان ظرفیت برگزاری مسابقات شنای شهرستانی و اعزام نفرات برتر به مسابقات مسابقات استانی را دارد.

 

 

*اختصاص استخر شنا ويژه بانوان در سبزوار

 

 

وی بعنوان مدیر مجموعه ورزشی  استخر سیمرغ نیز گفت:  این استخر تنها استخر اختصاصی بانوان در سبزوار است.

 

 

کوشکی افزود: به سبب علاقه ام  به رشته شنا استخر سیمرغ پیش از یک دهه قبل با همیاری خانواده در منطقه کوشک سبزوار احداث شد این استخر نخست ویژه بانوان نبود  و در سانس های مختلف خدمات‌دهی برای آقایان و بانوان داشت که در سال 95  با توجه به نبود استخر اختصاصی برای بانوان فعالیت با ایجاد تغییراتی در داخل محیط استخر سرویس‌دهی ما معطوف به بانوان شد.شود

 

 

وی تصریح کرد: این استخر به طور تخصصی به بانوان علاقمند به رشته شنا اختصاص داده شد و با بهره مندی از  ناجیان و مربیان مجرب به عنوان یکی از بهترین استخرهای سبزوار بوده و تمامی خدمات آموزشی شامل انواع شنای کرال سینه، کرال پشت، پروانه و قورباغه را در سطوح مقدماتی تا پیشرفته  را پوشش می دهد.

 

 

اما برخی بانوان سبزواری از متأسفانه برخی از بانوان سبزواری همچنان ترجیح می‌دهند از استخرهایی که هم آقایان و هم بانوان در سانس های متفاوت از آن بهره می‌برند استفاده کنند.

 

 

کوشکی ادامه داد: با وجود راه انداری استخر شنا ویژه بانوان هنوز استقبال مطلوبی از سوی بانوان صورت نگرفته و با توجه به اینکه استخر سیمرغ ازلحاظ بهداشتی و فضای متفاوت یکی از بهترین استخرهای سبزوار است و خود همین نکته با یک‌بار بازدید بانوان علاقه‌مند می‌تواند آنها  را راغب به حضور دوباره  در این مجموعه نماید.

 

 

کوشکی گفت: مسئولین نهادها و ادارات دولتی با تشویق کارکنان خانم و یا خانواده‌های آن‌ها به حضور در استخر ویژه بانوان حمایت علنی و عملی خود را برای ورزش بانوان نشان دهند.

 

 

وی افزود: در این راستا مجموعه سیمرغ می‌تواند با تخفیفاتی فوق العاده یاری گر بانوان ورزش دوست سبزوار در مبحث ورزش شنا باشد.

 

 

* موانع و محدودیت‌های توسعه فوتسال در سبزوار  بررسی شده است

 

 

کوشکی گفت:  موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود در دانشگاه حکیم سبزواری را با عنوان توصیف و شناسایی موانع و محدودیت‌های توسعه فوتسال در شهرستان سبزوار است  که در این مسیر دکتر علی بنسبردی و دکتر پروین شوشی نسب کمک‌های شایانی را به بنده ارائه دادند.

 

 

وی افزود: در این پایان نامه موانع و محدودیت‌های توسعه پایدار فوتسال سبزوار در زمینه‌های اقتصادی، مدیریتی و اجرایی، انسانی و اجتماعی، نگرشی و حمایتی امکاناتی و تجهیزاتی توصیف و شناسایی شده است.

 

 

وی گفت: با توجه به اینکه بین موانع و محدودیت‌های توسعه پایدار ورزش فوتسال در شهرستان سبزوار موانع و محدودیت‌های نگرشی و حمایتی دارای بیشترین درجه اهمیت است که  به اعتقاد بنده مدیران ورزش سبزوار می‌توانند با رفع این موانع بخصوص از طریق افزایش آگاهی و تغییر نگرش مسئولین شهری و حمایت از تشکل‌های مردمی قدمی بزرگ در توسعه پایدار فوتسال شهرستان سبزوار بردارند.

 

 

کوشکی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود ادارات یا بخش‌هایی که در فوتسال سرمایه‌گذاری می‌کنند، معاف از مالیات باشند، باشگاه‌های ورزشی فوتسال در سطح شهر افزایش یابد و همچنین از وجود افراد باتجربه برای ارائه مشاوره به ورزشکاران برای موفقیت آن‌ها استفاده شود در کنار این‌ها برنامه مدونی جهت ایجاد اشتغال برای ورزشکاران این رشته تهیه شود تا ورزشکاران دغدغه اقتصادی نداشته باشند. اداره ورزش و جوانان نیز نظارت بیشتری بر روی تیم‌ها و باشگاه‌های فوتسال انجام دهد و البته تبلیغات ورزش فوتسال در شبکه‌های اجتماعی و رسانه هم می‌تواند سبب موفقیت در گسترش ورزش فوتسال در جامعه شود.

 

 

وی در پایان ضمن تشکر ویژه از نشریه وزین ستاره شرق که  ورای از تمامی ادعاهای نشریات دیگر به‌صورت عملی حمایت از ورزش سبزوار را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: از مسئولان و دست‌اندرکاران امر ورزش خواهش می‌کنم نگاه خاصی به اماکن ورزشی خصوصی داشته باشند تا بخش خصوصی بتواند خدمات متمایز و درخورشان این مردم را به آن‌ها ارائه دهد و در غیر این صورت عدم‌حمایت‌های نهادهای ذی‌ربط حتی می‌تواند دلسوزان این بخش را تا ورطه ورشکستگی نیز پیش ببرد.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true