کتابخانه مرکزی سبزوار، وعده‌ فراموش شده | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - 27 اردیبهشت - 1401  
true
true
کتابخانه مرکزی سبزوار، وعده‌ فراموش شده

شهرستان سبزوار یکی از قطب های دانشگاهی و علمی خراسان رضوی به شمار می رود اما به دلیل عدم احداث کتابخانه مرکزی در آن دارای سرانه فضای کتابخانه کمی است.

 

از طرفی فعالیت بیش از ۲۰۰ باشگاه کتابخوانی در رده های سنی کودکان و نوجوانان در سبزوار و همچنین قرار گرفتن آن در ردیف شهرهای پایتخت کتاب ایران در سالهای متمادی، اهمیت ساخت کتابخانه مرکزی در این شهرستان را بیش از پیش کرده است کتابخانه ای که هر از چند گاهی ساخت  آن از سوی برخی مسئولان مطرح و پس از مدتی به دست فراموشی سپرده می شود.

 

دسترسی سخت به کتاب های تخصصی و مرجع

 

یک دانشجوی دانشگاه پیام نور در خصوص مشکلات نبود کتابخانه مرکزی در سبزوار گفت: برای جست و جوی کتاب های تخصصی باید به همه کتابخانه های شهر مراجعه کنیم که در مواردی باز هم منبع مورد نیاز پیدا نمی شود.

 

مهین قربانی افزود: علاوه بر آن کتابخانه های سبزوار کمبود شدید فضا و سالن های مطالعه دارند که این امر استفاده بهینه علاقمندان از فضای کتابخانه ها را با مشکل مواجه کرده است.

 

وی ادامه داد: در صورت احداث کتابخانه مرکزی به منابع فراوان و غنی تری دست خواهیم یافت و بسیاری از دغدغه های جوانان اهل پژوهش برطرف می شود.

 

نبود کتابخانه مرکزی یک ضعف فرهنگی است

 

مدیرعامل انجمن خیریه کتاب سبزوار نیز گفت: سبزوار شهر مشاهیر و زادگاه عالمان و اندیشمندان بزرگی است و نبود کتابخانه مرکزی در این شهر با این سابقه و پیشینه یک ضعف فرهنگی به شمار می رود.

 

مهدی مقصودی افزود: سبزوار با حدود ۳۰ هزار دانشجو یکی از قطب های دانشگاهی شرق کشور است و خلا کتابخانه مرکزی برای دانشجویان به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در آن به وضوح احساس می شود.

 

وی با اشاره به اینکه بیشتر فضاهای کتابخانه ای شهر سبزوار در دو دهه گذشته با کمک خیران ساخته شده است اضافه کرد: از این ظرفیت می توان برای احداث کتابخانه مرکزی هم بهره برد.

 

آخرین وضعیت ساخت کتابخانه مرکزی در سبزوار

 

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سبزوار هم گفت: با پیگیری نهاد کتابخانه ها، فرمانداری و نمایندگان مجلس کد پروژه ساخت کتابخانه مرکزی سبزوار از استانداری خراسان رضوی دریافت شده و همچنین فرایند تملک زمین با مساعدت اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی به پایان رسیده است.

 

معصومه فلاحی افزود: سال گذشته از اعتبارات طرح توازن استانداری حدود ۱۹ میلیارد ریال برای آغاز عملیات اجرایی کتابخانه مرکزی اختصاص یافت که چون سبزوار به لحاظ فرهنگی منطقه ای برخوردار محسوب می شد دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال آن جذب شد.

 

وی با اشاره به اختصاص زمینی به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع برای ساخت کتابخانه مرکزی در سبزوار ادامه داد: اعتبارات شهرستانی برای کمک به ساخت این کتابخانه محدود است لذا به اعتبارات ملی و استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس در این بخش نیاز داریم.

 

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سبزوار با اشاره به اهمیت کتابخانه مرکزی افزود: بیشتر کتابخانه های سبزوار در هسته مرکزی این شهر متمرکز شده است و مناطق حاشیه ای آن با حدود ۲۰ درصد جمعیت شهری محروم از کتابخانه عمومی است که این موضوع دسترسی عادلانه شهروندان را به منابع کتابخانه ای دشوار کرده است.

 

فلاحی افزود: مجموع فضای کنونی کتابخانه های عمومی شهر سبزوار پنج هزار و ۱۰۰ متر مربع است که در افق سال ۱۴۰۰ این مساحت باید به بیش از هفت هزار متر مربع برسد.

 

وی با اشاره به نقش کتاب و کتابخوانی در گسترش دانش، افزایش سطح آگاهی های جامعه و کاهش آسیب های اجتماعی ادامه داد: احداث کتابخانه مرکزی نقش موثری در توسعه پایدار فرهنگی شهرستان سبزوار ایفا می کند.

 

اختصاص پنج میلیارد ریال برای ساخت کتابخانه مرکزی سبزوار  

 

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی هم گفت: ساخت کتابخانه مرکزی یکی از مطالبات به حق و دیرینه مردم این شهرستان است که با پیگیری های فراوان، به زودی پنج میلیارد ریال برای ساخت آن اختصاص می یابد.

 

رمضانعلی سبحانی فر افزود: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان سبزوار مغفول مانده است که امیدواریم با ساخت کتابخانه، رویکرد کتابخوانی در این شهرستان رواج یابد.

 

وی اضافه کرد: ساخت کتابخانه مرکزی با توجه به تحصیل حدود ۳۰ هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی و سابقه فرهنگی شهرستان سبزوار به عنوان یکی از مطالبه های مردم سبزوار محسوب می شود که عملیات اجرایی آن باید هرچه سریعتر آغاز شود.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true