تولید گردو در این شهرستان به خاطر سرمازدگی باغات و خشکسالی نسبت به سال گذشته 25 درصد کاهش داشت. | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 7 مهر - 1401  
true
true
کاهش 25 درصدی تولید گردو در جغتای

به گزارش سبزوار دوربین ، مهدی دستورانی افزود: امسال 701 تن گردو از سطح 825 هکتار باغ گردو در شهرستان جغتای برداشت شد.

 

وی اظهار کرد: میانگین تولید گردو در هر هکتار 850 کیلو گرم است و بیشترین عملکرد به میزان سه هزار و 800کیلو گرم در یکی از باغات روستای زرقان بوده است.

 

وی با بیان اینکه گردوی شهرستان جغتای مرغوبترین گردو در خراسان رضوی شناخته شده است گفت: توسعه باغات گردو در اراضی نزدیک به کوهپایه، افزایش تولید و اصلاح باغات سنتی گردو با استفاده از روش پیوند سرشاخه کاری گردو مورد توجه است.

 

دستورانی افزود: پیوند سرشاخه کاری به صورت آزمایشی در سه نقطه از باغات شهرستان با موقعیت های جغرافیایی متفاوت انجام شد که در صورت موفق بودن آن در سایر باغات نیز اجرایی خواهد شد.

 

وی اظهار کرد: هدف از پیوند سرشاخه کاری، اصلاح درختان برای سهولت در مبارزه با آفات و بیماریها، برداشت و تولید محصول با کیفیت مناسب می باشد.

 

وی گفت: بیشترین رقم کشت شده گردو در باغات شهرستان رقم محلی است گرچه در 2 سال اخیر باغداران از ارقام جدید مانند چندلر نیز استفاده می کنند.

 

دستورانی افزود: مواجه شدن با کم آبی در اواخر فصل تابستان تهدیدی برای باغات گردوی مناطق کوهستانی شهرستان است که نیاز به حمایت از باغداران برای انجام عملیات آبخیزداری و احداث ذخیره آب دارد.

 

وی اظهار کرد: در بین میوه های خشک باغی، گردو ارزش اقتصادی بسیار دارد زیرا نگهداری و صادرات آن نیاز به سرد خانه نداشته و همچنین به علت خشک بودن هسته آنها صدمه نمی بیند.

 

شهرستان جغتای دارای 52 روستا با 23 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی است و 9 هزار بهره بردار در بخش های کشاورزی، باغداری و دامداری این شهرستان فعال هستند.

منبع خبر : ایرنا
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true