×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - 16 تیر - 1399  
true
true
کار فرهنگی در حاشیه شهر؛ نسخه  گره گشای آسیب های اجتماعی

به گزارش سبزوار دوربین ، مدیر مجمع فرهنگی و تربیتی فدک گفت: این مجمع در سال 95 راه اندازی شد در آنزمان برای تبلیغ همراه با برخی طلبه ها از استانهای سمنان و قم وارد مجموعه حاشیه شهر شدیم که متوجه شدیم این مناطق خلاهای فرهنگی زیادی دارد و زمینه برای کار زیاد است.

 

حجت الاسلام سید محمد حسینی افزود: پس از پایان ماه رمضان سال 95 تصمیم گرفتیم مجموعه فرهنگی و تربیتی فدک را فراتر از سطح مسجد و پایگاههای بسیج در مناطق حاشیه شهر توسعه دهیم لذا با دریافت مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی و حوزه علمیه فعالیت این نهاد بطور رسمی آغاز شد و هم اینک با 13 محله هدف بطور غیر مستقیم و پنج محله به صورت مستقیم کار می کنیم .

 

وی با اشاره به اینکه در مناطق حاشیه شهر آسیب های اجتماعی زیاد است، تصریح کرد: طلاق، اعتیاد و فروش مواد مخدر برخی از این موارد است به نوعی منشا بیشتر آسیب های اجتماعی برگرفته از برخی محلات حاشیه شهر است گرچه برخی این مناطق بلحاظ فرهنگی از سطح بالایی برخوردار هستند.

 

وی ادامه داد: تا قبل از فعالیت مجمع فرهنگی و تربیتی فدک در بیشتر مناطق حاشیه شهر روحانی مستقر نبود که با همت سازمان تبلیغات اسلامی زمینه حضور روحانیونی در این مناطق برای ترویج آموزه های دینی ، تربیت خانواده و سبک زندگی اسلامی فراهم شد.

 

مدیر مجمع فرهنگی و تربیتی فدک گفت: بیشتر آسیب های اجتماعی مناطق حاشیه شهر به سبب فقر فرهنگی و مالی رخ می دهد که پاکسازی این محلات از این آسیب ها نیاز به کار فرهنگی دارد.

 

وی درباره سوالی مبنی بر اینکه منابع مالی موسسه چگونه تامین می شود، گفت : اولین و آخرین حامی ما مردم هستند چنانکه 80 درصد هزینه های موسسه از سوی مردم و خیران و مابقی با مشارکت مسئولان و نهادهایی چون دفتر امام جمعه تامین می شود.

 

حجت الاسلام حسینی با اشاره به اینکه فعالیت موسسه ما فراتر از کارهای فرهنگی و تربیتی است، افزود: ادعایی در باره تغییرات ملموس در مناطق حاشیه شهر نداریم.

 

وی ادامه داد: با بستر سازی و ایجاد فضای مناسب جوانانی ازمحلات حاشیه شهر برای تحصیل راهی حوزه های علیمه شده اند که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد تحول و توسعه فرهنگی این محلات با کمک این طلبه ها و سایر تحصیل گردگان این مناطق باشیم .

 

وی با اشاره به اینکه اجرای برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی در افزایش نشاط اجتماعی و کاهش آسیب ها موثر است، گفت: برگزاری فوتسال کوتاه قامتان با دانش آموزان حاشیه شهر یکی از این برنامه های مهیج بوده است.

 

حجت الاسلام حسینی افزود: سال گذشته حدود سه میلیارد ریال امور و فعالیت ها خیریه در این مناطق صورت گرفته برگزاری کلاس های مکالمه زبان، کلاس های جبرانی و گلیم بافی از این موارد است و در حوزه کارآفرینی با وجود اقدامات صورت گرفته هنور جای کار زیادی وجود دارد.

 

مدیر مجمع فرهنگی و تربیتی فدک گفت: در اجرای برنامه های فرهنگی به سراغ همه نهادها از جمله دفتر امام جمعه، سازمان تبلیغات اسلامی ، اداره اوقاف و امور خیریه و نمایندگان مجلس رفته ایم.

 

وی اظهار داشت: آنچه در حاشیه شهر زود جواب می دهد رفاقت است متاسفانه در مواردی برخی افراد از موقعیت حاشیه شهر سوء استفاده کرده و از آن پله ای برای پیشرفت مقاصد خود استفاده کرده اند که سبب بی اعتمادی شده است برای نمونه برخی در حاشیه شهر به نام دغدغه مندی وارد شده اند بعد مشخص شده نام آنها در فهرست های انتخابات و یا در پی سوداستفاده دیگری بوده اند.

 

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true