چهار هزار و 24 روستای خراسان رضوی خالی از سکنه است | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 6 آبان - 1400  
true
true
چهار هزار و 24 روستای خراسان رضوی خالی از سکنه است

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری خراسان رضوی : چهار هزار و 24 روستای خراسان رضوی به دلیل خشک سالی ، درآمد اندک و از دست رفتن زمینه های معیشتی خالی از سکنه شده است.

 

به گزارش سبزوار دوربین ، روستاییان به عنوان مظهر اجرای اقتصاد مقاومتی و خود اتکایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات متعددی به نظام جمهوری اسلامی انجام داده اند. پیشرفت و توسعه مناطق روستایی طی چند سال اخیر در کشور های در حال توسعه مورد توجه مدیران قرار دارد که با توسعه پایدار نیاز های اساسی روستاییان ، ارتقا و بهبود وضعیت معیشتی و مدیریت راهبردی این مناطق افزایش می یابد.

 

ایجاد کارآفرینی و اشتغالزایی روستایی در حال حاضر بهترین سیاست برای توانمند سازی و استفاده از ظرفیت های روستاییان است که با بهبود وضعیت معیشتی آنها و کاهش بیکاری سبب جلوگیری مهاجرت روستاییان به مناطق حاشیه شهرها می شود.

 

استان خراسان رضوی بزرگترین استان کشور از نظر جمعیت روستایی با تنوع اقلیمی، فرهنگی و ظرفیتهای ویژه اقتصادی می تواند نقش موثری در ارائه الگوهای موفق کارآفرینی روستایی ایفا کند که با بهره گیری از توان علمی نخبگان  و ایجاد ارتباط موثر بین ظرفیت کلان استان و سازمانهای اداری و بخش خصوصی موثرترین راه دستیابی به الگوهای روستایی است.

 

** اختصاص یک هزار میلیارد ریال تسهیلات به توسعه اشتغال زایی در مناطق روستایی

 

معاون دهیارهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در این خصوص با بیان اینکه برخی از قوانین موجود برای توسعه مناطق روستایی کارشناسی نیست بلکه اینگونه دستورالعمل نیازمند بازبینی است ، اظهار کرد: برنامه ها و قونین بسیاری برای انجام فعالیت های مرتبط به حوزه توسعه در کشور وجود دارد که بخش مهمی از آنها در تعارض با یکدیگر هستند.

 

سعید رضا جندقیان با بیان اینکه از زمان فعالیت دولت یازدهم نظام برنامه ریزی کشور براساس سیاست های راهبردی اصلاح شده است ، افزود: طی سه سال اخیر دولت 71 درصد از اعتبارات کشور را به عرصه توسعه روستایی داده است و 73 هزار میلیارد ریال به دهیاری های کشور کمک مالی شد.

 

وی ادامه داد: از سال 1382 تا ابتدای سال 1393 بالغ بر  130 هزار میلیارد ریال به دهیاری های کشور اختصاص یافت که محدودیت اعتبارات دهیاری ها را برای اجرای طرح توسعه دچار مشکل کرده بود.

 

وی از اختصاص یک هزار میلیارد ریال تسهیلات به  توسعه اشتغال زایی در مناطق روستایی خبر داد و گفت: این میزان تسهیلات به استان هایی اختصاص می یابد که طرح های اشتغال زایی و کار آفرینی آنها تدوین شده است.

 

وی ادامه داد: با بیان اینکه برای اجرای طرح های کارآفرینی در روستاها  بسترسازی های لازم برای حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاران ایجاد شده است و این حمایت در راستای توانمند سازی روستائیان ، توسعه اشتغالزایی و جلوگیری از افزایش مهاجرت های آنان به مناطق شهرها انجام می شود.

 

وی با بیان اینکه شرایط اعطای تسهیلات برای توسعه اشتغالزایی روستایی در کمیته ملی وام ایران تسهیل یافت ، بیان کرد: حمایت تنها در پرداخت اعتبارات نیست بلکه مهم ترین بخش حمایت ارائه اندیشه و فکر به روستائیان برای توسعه اشتغال و کارآفرینی است و روستئیان تنها با ارائه یک چک دهیاری به عنوان تضمین تسهیلات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

 

معاون دهیارهای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به لزوم اصلاح برخی از قوانین برای توسعه عرصه های روستایی ، بیان کرد: اکنون بسیاری از پست های سازمانی در نظام اداری کشور بدون هدف و بسترهای لازم ایجاد شده است و طی چند سال اخیر بی برنامگی در نظلم سیاسی و اداری کشور دیده می شود.

 

جندقیان برخی از دستور العمل های اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را در تعارض با یکدیگر دانست و گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان می توانند با اصلاح برخی قوانین مرتبط با اقتصاد مقاومتی به تسریع در اجرای سیاست های مقام معظم رهبری کمک کنند.

 

وی با بیان اینکه نهادسازی دهیاری ها و تغییر رویکرد با استفاده از نگاه دانشگاهی و علمی زمینه های توسعه مناطق روستایی را فراهم می کند ، افزود: انجام فعالیت های زیرساختی در روستاها یکی از اولویت های دولت بوده است و اکنون با همکاری مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی وپژوهشگران سند توسعه روستایی کشور در حال تدوین و بررسی است.

 

** لزوم توجه مدیران خراسان رضوی توسعه و پیشرفت مناطق روستایی

 

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری خراسان رضوی نیز با بیان اینکه یکی از راه های جلوگیری از مهاجرت روستائیان توجه به اشتغال پایدار و توسعه زیر ساخت ها در مناطق روستایی است ، اظهار کرد:مهاجرت روستائیان سبب گسترش حاشیه نشینی در شهرها شد و مشکلات حاشیه نشینی آسیب های اجتماعی متعدد در مناطق شهری ایجاد کرده است.

 

وحید قربانی با بیان اینکه طی چند سال اخیر به دلیل نبود زیرساخت های مناسب و عدم توجه به اشتغالزایی روستائیان تعدادی زیادی از روستاها در استان خراسان رضوی خالی از سکنه شده بود ، افزود: مناطق روستاها دارای ظرفیت های انسانی و سرمایه ای مناسبی هستند که با توجه به روستاها بخش مهمی از مشکلات کشور در حوزه حاشیه نشیتی رفع می شود.

 

وی با اشاره لزوم به چرخه اقتصاد روستایی برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی ، ادامه داد: در حال حاضر روستاها مجموعه هایی پویا و دارای نشاط هستند که بازبینی قوانین روستایی و اصلاح نگاه برنامه ریزان نظام جمهوری اسلامی مهم ترین مطالبه روستائیان است.

 

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری خراسان رضوی بیان کرد: موضوع توسعه و پیشرفت مناطق روستایی باید مورد توجه مدیران اجرایی قرار گیرد لذا بسیاری از ظرفیت های ملی ما از این مناطق سرچشمه می گیرد.

 

قربانی براساس آمار 1390 تعداد روستاهای دارای کد خراسان رضوی را هفت هزار و 500 روستا دانست و گفت: سه هزار و 335 روستا در استان دارای جمعیت ساکن هستند و براساس اعلام مرکز آمار ایران در سال گذشته روستاهای بالای 20 خانوار به تعداد دو هزار و 580 روستا افزایش یافت.

وی افزود: در حال حاضر چهار هزار و 24 روستای خراسان رضوی به دلیل خشک سالی ، درآمد اندک و از دست رفتن زمینه های معیشتی خالی از سکنه شده است.

 

** سکونت 70 درصد جمعیت کشور در مناطق شهری

 

فرماندار ویژه سبزوار نیز با اشاره به لزوم توجه مدیران به نقش آفرینی روستائیان ، اظهار کرد: یکی از چالش های امروز موصوع کنترل مهاجرت روستایی است و در حال حاضر بررسی عوامل مهاجرت در مناطق روستایی وگسترش حاشیه نشینی در شهرها به عنوان تکلیف اجتماعی برنامه ریزان کشور محسوب می شود.

 

احمد برادران ادامه داد: در حال حاضر ٧٠ درصد جمعیت ایران در مناطق شهری زندگی می کنند و این موضوع مشکلات متعددی در نظام اجتماعی کشور ایجاد کرده است.

 

فرماندار ویژه سبزوار با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، خدمات زیرساختی مهمی در مناطق روستایی انجام شده است، بیان کرد: یکی از سیاست های دولت یازدهم، ارائه خدماتی همانند احداث راه، مدرسه، آب رسانی و گازرسانی در این مناطق است که در این راستا، طی سه سال اخیر به ٩ هزار روستا در کشور گاز رسانی انجام شد و همچنین ٢٥ هزار روستا در این مدت از خدمات اینترنتی و مخابراتی بهره مند شدند.

 

برادران رونق اقتصاد روستایی را یکی از مهم دلایل توسعه این مناطق اعلام کرد و گفت: دولت تسهیلات با بهره ٤ درصد برای اشتغال زایی و توانمند سازی روستاییان پرداخت می کند.

 

وی با اشاره به توانمندی های روستائیان در بخش های گردشگری و تولیدات ، افزود: در مناطق روستایی باید رویکرد مدیران به سمت توانمند سازی روستائیان حرکت کنند و نفش آفرینی روستاییان به عنوان اولویت جدی بسیاری از کمبود های زیر ساختی کشور را رفع می کند.

 

انتهای پیام/

 

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true