×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - 5 آبان - 1399  
true
true
پایان مراحل مرمت و بازسازی مدرسه علمیه شریعتمدار

به گزارش سبزوار دوربین ، محسن برآبادی امروز اول آذر با بیان این مطلب افزود: از محل درآمدهای وقفی این اثر ارزشمند و مساعدت پایگاه میراث فرهنگی و با کمک متولی مجموعه عملیات مرمت و بازسازی مدرسه تحت نظارت پایگاه از ابتدای سال جاری آغاز شده است .

وی ادامه داد: اقدامات مرمتی مجموعه شامل پاکسازی اثر و حذف تمام الحاقاتی بود که در سالهای اخیر توسط ساکنین روی بنای تاریخی انجام و چهره تاریخی و اصالت آن را از بین برده بود.

برآبادی با بیان این که عناصر معماری زائد بر اساس پلان و معماری اولیه و اصیل اثر حذف شده است، ادامه داد: مرمت بدنه حیاط، بازسازی ایوانچه ها و حجرات پیرامون حیاط مرکزی ، مرمت پایه ها و تاق ها ، مرمت ستون های ایوان و مدرس اصلی مجموعه ، مرمت بدنه و تاق های راهرو ورودی انجام شده است.

 

وی گفت: حذف باغچه های موجود و بازسازی باغچه های اصلی ، جمع آوری موزائیک های کف و آجرفرش حیاط و ایوانچه های اطراف آن در کنار اقدامات حفاظتی مانند بلوکاژ کردن تمام کف های حجرات و ایوانچه ها و مدرس برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون شالوده اثر انجام شده است .

 

برآبادی افزود: ضمن این اقدامات بسیاری از تاقچه ها و بخاری های دیواری که زیر اندودهای متعدد بدنه مدفون شده بود احیاء گردید .
وی ادامه داد:بعد از مرمت بدنه بیرونی مدرسه و بازسازی درب و پنجره های اتاق مدرس و درب های اصلی مدرسه این اثر تاریخی باارزش که متعلق به عهد قاجاریه بوده و به شماره 8964 در فهرست آثار ملی ثبت شده آماده اسکان طلاب علوم دینی شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true