هزینه تعصب ورزی های افراطی برای نیشابور/ هاجر چنارانی واقعا به دنبال چیست؟ | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 16 اردیبهشت - 1400  
true
true
هزینه تعصب ورزی های افراطی برای نیشابور/ هاجر چنارانی واقعا به دنبال چیست؟

ظاهر امر این بود که چنارانی از یک اشتباه سهوی سیدجواد حسینی معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی که یک ماه قبل به جای کلمه رایج غرب خراسان از خراسان غربی استفاده کرده بود، دلخور شده و خواهان اعلام معذرتخواهی وی از مردم نیشابور بوده است.

 

💠آیا ماجرا واقعا همین بود؟

به دلایل مختلفی کاملا معلوم است که این ماجرا اصلا به همین سادگی که خانم چنارانی وانمود می کند یعنی به خاطر کاربرد عبارت خراسان غربی توسط سید جواد حسینی، نبوده است و پشت رفتار خشونت آمیز دیروز او، مقاصد دیگری نهفته بود که دراین مطلب به اختصار اشاره ای به این موارد می شود؟

 

💠معاون استاندار قبلا عذرخواهی کرده بود

هنگامی که خانم چنارانی آن معرکه را در تالار سیمرغ به راه انداخت، عده ای در اطرافش جمع شدند و او را به بیرون بردند و سپس طبق فیلمی که از آن لحظات پخش شده و موجود است، یکی از دست اندرکاران همایش پشت میکروفون آمد و توضیح داد:

«همان دو ماه قبل که حسيني، معاون سياسي استاندار خراسان رضوي در جلسه افتتاح پارلمان زنان نیشابور، در سخنانش از عبارت “خراسان غربي” استفاده كرده با اعتراض نیشابوریان، در همان جلسه هم عذرخواهي كرده است.» گوينده اين توضيحات مي‌گويد: «درخواست عذرخواهي دوباره از حسيني غوغاسالاري است. »
خبرگزاری فارس هم در تاریخ 12 شهریور 96 خبر عذرخواهی معاون استاندار خراسان رضوی به خاطر به کار بردن واژه خراسان غربی را به شرح زیر منتشر کرده است:

معاون سیاسی اجتماعی استاندار خراسان رضوی که شامگاه گذشته در تالار شهید عابد فرمانداری نیشابور به منظور افتتاحیه پارلمان جدید بانوان این شهرستان سخن می‌گفت، در میانه صحبت‌هایش به اشتباه از عبارتی ناصحیح استفاده کرد و گفت «طی روزهای گذشته در سفر به خراسان غربی، پارلمان بانوان شهرستان‌های آن منطقه را افتتاح کرده ایم».

در پایان سخنان وی، خبرنگار فارس در نیشابور به وی گفت: «آقای حسینی، شما شیرینی جلسه را به کام ما نیشابوریان، تلخ کردید و در سخنان‌تان از خراسان غربی نام بردید. آیا این عنوان جایگاه جدید در تقسیمات کشوری است؟»

حسینی در پاسخ ضمن عذرخواهی گفت: ببخشید اگر گفتم، اشتباه کردم؛ منظور من غرب خراسان رضوی و غربی‌ترین شهر این استان بود.
http://razavi.farsnews.com/news/13960612000010

بنابراین درخواست چنارانی برای عذرخواهی مجدد سید جواد حسینی به خاطر اشتباهی که فقط یک مرتبه مرتکب شده بود، یک درخواست غیرمنطقی است که ممکن است حتی بهانه ای برای تعقیب اهداف دیگری باشد، که خانم چنارانی در ذهن دنبال می کرده است.

 

💠کارنامه خالی:

خانم چنارانی اکنون بیشتر از دو سال است که در جایگاه نمایندگی نیشابور قرار دارد یعنی نصف بیشتر دوره نمایندگی خود را سپری کرده اما واقعا در این مدت چه دستاوردی برای نیشابور داشته است؟

اولین نماینده زن شهرستان نیشابور در مجلس متاسفانه آنقدر دست خالی به میدان آمده است که ممکن است این عملکرد ضعیف او، مانند یک سوءسابقه ناجور، تا مدت ها بر سرنوشت سیاسی زنان نیشابور برای حضور در عرصه های مختلف مدیریتی و مسئولیت های مهم اجتماعی تأثیر منفی بگذارد.

چنارانی خود هم این را می داند و از آنجایی که بلیط بخت خود برای موفقیت در دوره بعدی مجلس یا حتی شورای شهر یا هر موقعیت انتخابی و انتصابی دیگر در نیشابور را کاملا سوخته می بیند، تصمیم گرفته به عنوان آخرین شانس به سیم آخر بزند و برای لاپوشانی کم کاری های خود به هر شکل و فضیحتی که شده سر و صدا راه بیاندازد و توجهات مردم حوزه انتخابیه اش را از کارنامه خود به سمت عملکرد دیگر مسئولان استانی و کشوری منحرف کند.

خصوصا چنارانی در مقایسه با دیگر نماینده رقیبش دکتر گرمابی که از وجاهتی دانشگاهی و شخصیتی متین برخوردار است و توانسته با عملکرد و رفتارهای خردمندانه جایگاه رای خود را در جامعه هوادارانش حفظ کند، دست خود را بسیار خالی می بیند لذا در این مدت دو سال گذشته به حاشیه سازی های مختلف روی آورده است. اتفاقا رفتار یکشنبه 23 مهر 96 خانم چنارانی با معاون استاندار خراسان رضوی نخستين برخورد این خانم نماینده با يك مقام مسوول، نیست که حاشيه‌ساز مي‌شود.

به طوری که 31 مردادماه سال گذشته نیز چناراني در جريان طرح سوالش از فرهادي وزير علوم حاشيه‌ساز شده بود. اين سوال نخستين تجربه نمايندگان مجلس دهم در طرح سوال از وزراي دولت بود. چناراني بعد از توضيحات وزير علوم در وسط صحن آنقدر فرياد زد تا وزير علوم بر خلاف آيين‌نامه داخلي مجلس و رسم مالوف به وسط صحن جايي كه او ايستاده بود بيايد و به او قول بدهد كه خواسته‌اش را عملي مي‌كند.

پيش از آن هم در تيرماه سال گذشته او به نشانه اعتراض، نماز جمعه نيشابور در روز قدس را ترك كرده بود. ماجرا از اين قرار بود كه چناراني روز پيش از نماز جمعه در كانال تلگرامي‌اش خود را به عنوان نخستين زني كه سخنران پيش از خطبه‌ها خواهد بود معرفي كرده و وعده داده بود روز قدس و پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه سخنراني خواهد كرد. اما روز جمعه (11تيرماه 95) مظفري، فرماندار وقت نيشابور پشت تريبون قرار گرفت و هاجر چناراني كه به‌صورت غيرمعمول در قسمت آقايان حاضر شده بود، به نشانه اعتراض محل نماز جمعه را ترك كرد.

اما واقعا به جز این حواشی، دستاورد مهم و عملی خانم چنارانی برای نیشابور چه بوده است؟ آیا این بهانه که معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی یک فرد سبزواری است، برای دست خالی بودن خانم نماینده کافی است؟ هر عقل سلیمی این را به خوبی می فهمد که معاون استاندار تنها مقام مهم و موثر در مسائل شهرستان نیشابور نیست و خانم چنارانی به همان اندازه که در بیرون کردن یک میهمان با داد و فریاد و حملات میکروفنی از وسط یک برنامه تبحر دارد، اگر کمی همت بیشتری به خرج می داد حتما می توانست مشکلات شهرستان خود را از طریق استاندار، وزرای مختلف دولت و خود رئیس جمهور یا سایر نهادها و ساختارهای قانونی کشور که اتفاقا نه تنها همه آن ها سبزواری نیستند، بلکه بسیاری از آن ها چه در سطح استان و چه در سطح کشور اصالت نیشابور دارند، حل کند.

در واقع وقتی که امروز می بینیم بعضی از مهمترین پروژه هایی که سالهاست مردم نیشابور انتظار آن را دارند، مانند احداث فرودگاه، ساخت بیمارستان های جدید جهت برطرف ساختن کمبود تخت های بیمارستانی این شهر، احداث دانشگاه های معتبر ملی نظیر دانشگاه فردوسی مشهد و حکیم سبزواری سبزوار ، احداث جاده های مواصلاتی استاندارد از نیشابور به سمت شهرها و نواحی اطراف نظیر سرولایت، کاشمر، خوشاب و جوین، ارتقاء دانشکده علوم پزشکی نیشابور به دانشگاه، احداث آزادراه حرم تا حرم از نزدیکی نیشابور به جای فاصله 30 کیلومتری جنوب این شهر و … هنوز روی زمین مانده است و حداقل در این دو سال گذشته هیچ کاری برای آن ها صورت نگرفته، هر ناظر منصفی پی می برد که خانم چنارانی اگر به جز غوغاسالاری، اندکی درایت برنامه ریزی صحیح و پیگیری عاقلانه اولویت های نیشابور را داشت، باید می توانست حداقل بخشی از این خواسته ها را نه از طریق معاون استاندار، بلکه از طریق خود استاندار یا چندین مدیرکل استانی یا وزرا و معاون رئیس جمهور پیگیری کند و به سرانجام برساند.

مگر در همین مدت آقای جواد مروج الشریعه، یکی از همشهریان نیشابوری خانم چنارانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی نبود؟ پس چرا خانم چنارانی نتوانست حتی از وجود همشهریان خود نیز برای تحقق اهداف نیشابور بهره مثبتی ببرد؟ البته جواد مروج الشریعه فقط یک نمونه از مدیران نیشابوری است که همین حالا در استانداری و یا ادارات کل خراسان رضوی مشغول به خدمت هستند.

بنابراین گیردادن هاجر چنارانی به سبزواری بودن سید جواد حسینی معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی تنها یک بهانه جویی مفتضحانه برای لاپوشانی کارنامه ضعیف عملکرد این بانوی نماینده است.

 

💠حرف دل خانم چنارانی که شنیده نشد
خانم چنارانی در صحبت های جنجالی اخیرش که به ظاهر در اعتراض به سید جواد حسینی معاون استاندار خراسان رضوی بود، به یک نکته کلیدی دیگر نیز اشاره کرده بود که کمتر مورد توجه قرار گرفت، اما احتمالا حرف اصلی دل او همین بود.

کسانی که از مسائل و مناسبات سیاسی این روزهای نیشابور خبر دارند می دانند که از مدت ها قبل بین چنارانی و شیبانی فرماندار نیشابور اختلافاتی عمیق بروز یافته و خانم چنارانی برای عزل فرماندار فعلی با استانداری و وزارت کشور نیز رایزنی هایی کرده ، اما تا کنون توفیقی به دست نیاورده است. پس از شکست رایزنی های خانم چنارانی برای عزل فرماندار نیشابور و جایگزین کردن گزینه مورد نظر وی در فرمانداری ، او به دنبال بهانه و فرصتی مناسب بود تا با به راه انداختن گرد و خاکی شدید، زهر چشمی به مسئولان نشان بدهد و حرف خود را به کرسی بنشاند.

در این بین سوءاستفاده از تعصبات قومی مردم نیشابور آن هم درمراسمی که سید جواد حسینی به عنوان یک شخص سبزواری دارای مسئولیت در استانداری خراسان حضور داشت، بهترین فرصت و بهانه بود تا خانم چنارانی نقشه خود را عملی کند. او در بین داد و فریادهای خود بر سر حسینی، به موضوع غیر بومی بودن فرماندار شهرستان هم اشاره کرد که یکی دیگر از دست اندرکاران مراسم وقتی میکروفون را به دست گرفت به جبران پرخاش های چنارانی با حالتی دلجویانه به تصحیح سخنان نماینده نیشابور پرداخت و گفت: «اينكه فرماندار ما بومي نيست حرف درستي نيست مگر فرماندار غير بومي نمي‌تواند كار كند؟! ما باید ملی فکر کنیم.»

بنابراین همه قضایا آنطور که چنارانی نقشه اش را کشیده بود، پیش نرفت، زیرا بسیاری از حضار نیشابوری دستور نماینده خشمگین را که از همه خواست به نشانه اعتراض سالن را ترک کنند، اجرا نکردند و چنارانی وقتی که فهمید روی دمیدن در آتش تعصبات قومی نیشابوری ها زیادی حساب باز کرده است، با حالتی گلایه آمیز خطاب به حاضران سالن گفت: «احسنت به شما که نشستید، احسنت به شما نیشابوریان که اینطوری منو آباد کردید!»

البته پس از این رویداد عده معدودی از نیشابوریان متعصب از طریق رسانه هایی که در اختیار دارند، سعی کردند جو حمایت از رفتار هاجر چنارانی را به وجود آورند و با شعارهایی نظیر «امروز نیشابور تنها یک مرد داشت»! نه تنها زشتی رفتار نماینده خود را نپذیرند بلکه حتی به توجیه آن پرداخته و از چنارانی برای خود قهرمان بسازند.
با این حال تفکر و منش رفتاری اکثر مردم فرهیخته نیشابور با چنین روش هایی سازگار نیست و اولین واکنش های مردمی در محکومیت جنجال های تالار سیمرغ در همان مراسم یا بعداً در فضای مجازی از میان خود نیشابوریان برخاست و پس از آن دامنه کشوری پیدا کرد.

حتی این جریانات در برنامه زنده تلویزیونی حالا خورشید در شبکه سه سیما نیز انعکاس پیدا کرد و رضا رشیدپور صراحتاً به خانم چنارانی گفت اگر جای شما بودم از مردم عذرخواهی می کردم و هنگامی که دید چنارانی گوش شنوایی ندارد و همان حرف های بی منطق و قومیت گرایانه خود را تکرار می کند، ترجیح داد بیشتر سکوت کند و سریعتر بحث را به پایان ببرد.

 

💠درس هایی که باید همه متعصبان افراطی از این ماجرا بگیرند:
رفتار روز یکشنبه هاجر چنارانی که می توان از آن به عنوان یکشنبه سیاه فرهنگسرای سیمرغ نیشابور یاد کرد، گذشته از اینکه سرنوشت سیاسی او را واقعا به خطر انداخت و امید همه فرهیختگان و دانایان نیشابور را از او نا امید کرد، خسارت های سنگینی به برند نام و نمادهای مهم نیشابور وارد کرد. به طوری که در همین مدت کوتاه نام شهری که تا قبل از این عمدتاً با عطار و خیام و شعر و ادبیات و سایر ارزش های فرهنگی شناخته می شد، بیشتر با هاجر چنارانی و آن هم با فیلم رفتارهای زننده وی نزد مردم ایران تداعی شد و البته دامنه آن به رسانه های خارجی هم رسید.

حالا دیگر بسیاری از مردم ایران وقتی نام نیشابور را بشنوند، شاید همزمان با تصویر آرامگاه خیام و عطار، فیلم سر و صدای خانم چنارانی در صحنه تالار سیمرغ بر سر میهمان نیز در ذهنشان مرور شود. چنین ضربه ای را هیچ کس و هیچ کدام از مردمان شهرهای رقیب نیشابور نظیر سبزوار ، کاشمر و تربت حیدریه و … حتی اگر می خواستند، هرگز نمی توانستند به حیثیت این شهر وارد آورند، جز همان خانمی که به قول برخی سایت ها و کانال های متعصب افراط گرا، تنها مرد آن روز نیشابور بود!

این جنجال و این رفتارها به خوبی به رخ همه ایرانیان کشید که نیشابور بر خلاف آنچه برخی رسانه های و مسئولان متعصب افراطی این شهر قصد دارند وانمود کنند، در دوره کنونی دیگر جایگاه مسلم و پذیرفته شده ای نزد دیگر مناطق خراسان ندارد و برعکس رقیب های قوی و سرسختی دارد که حتی نماینده این شهر باید بر سر نام خراسان غربی با برخی مسئولان و مقامات استانی که متعلق به بقیه نواحی هستند، بجنگد.

اما این رفتار چنارانی یک رفتار خلق الساعه نبود، بلکه زمینه های بروز چنین رفتاری از مدت ها قبل در برخی محافل تعصب ورزی و رسانه های افراطی آنان شکل گرفته و دائماً دامن زده شده تا اینکه خانم چنارانی در چنین روزی با هر نیتی که دارد، به طمع استفاده از این روحیه متعصبانه برخی از همشهریانش بیافتد و چنان جنجالی را خلق کند.

به هرحال در بزنگاه فعلی خانم چنارانی قسم خورده سید جواد حسینی معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی و در اصل سعید شیبانی فرماندار نیشابور را از سمت های خود عزل کند،اما تا کنون تلاش هایش به جایی نرسیده است. باید امیدوار بود اگر خانم چنارانی مصمم است که به هرحال حرف خود را به کرسی بنشاند، این بار حداقل روش هایی دیپلماتک تری را در پیش بگیرد تا از آبروی مردم شریف نیشابور و بیت المال متعلق به آحاد شریف مردمی، کمتر برای اهداف و منافع شخصی خود هزینه کرده باشد.

 

 

نویسنده : آقای حمیدرضا جمال آبادی

 

 

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true