مهر پلمب روی نمایشگاه بهاره سبزوار | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 6 آبان - 1400  
true
true
مهر پلمب روی نمایشگاه بهاره سبزوار

نمایشگاه‌های بهاره برای عرضه مستقیم کالاهای مورد نیاز در آستانه سال نو از حضور واسطه‌ها در بازار جلو گیری می‌کند  و کالا را به صورت مستقیم و بدون افزایش قیمت به دست مصرف کنندگان می‌رساند. نمایشگاه‌های بهاره به دلیل ارائه اجناس با قیمت‌های مناسب برای اقشار متوسط و کم درآمد جامعه اهمیت زیاد دارد. اما در عین حال برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی همواره موافقان و مخالفان خاص خود را دارد. اصناف سبزوار به دلیل رکود اقتصادی حاکم بر بازار با مشکلات متعددی روبه‌رو شده‌اند و معتقدند که برگزاری نمایشگاه بهاره با حضور تولیدکنندگان و فروشندگان غیر بومی باعث زیان‌های مالی زیادی به آنان می‌شود . از سوی دیگر شهروندان این شهرستان برای خرید کالاهایی با قیمت مناسب خواستار برگزاری این نمایشگاه‌ها هستند. اما بنا به دلایلی از برگزاری نمایشگاه بهاره سبزوار خبری نیست!

حمایت از تولیدات داخلی در نمایشگاه بهاره
«محمد اکبری» از شهروندان سبزواری با بیان این‌که برگزاری نمایشگاه بهاره فرصت خوبی برای مردم فراهم می‌کند  تا بتوانند اقلام مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب تهیه کنند، می‌گوید: در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل فروشندگان محصولات باید به عرضه تولیدات داخلی توجه کنند تا با افزایش میزان تولیدات بومی، اقتصاد شهرستان بدون وابستگی رونق یابد.
وی با بیان این‌که طی چند سال اخیر در نمایشگاه بهاره سبزوار کالاهای بی‌کیفیت عرضه می‌شد که مسئولان برگزاری باید در موضوع کیفیت کالا توجه داشته باشند، می‌افزاید: با توجه به رکود حاکم در بازارهای داخلی قدرت خرید مردم کاهش یافته است و فروشندگان کالاها در آستانه نوروز با ارائه قیمت‌های مناسب می‌توانند اندکی شرایط اقتصادی را به سوی رونق سوق دهد.
وی یکی از  مهم‌ترین نکات مثبت برگزاری نمایشگاه بهاره را عرضه محصولات و تولیدات بومی می‌داند و بیان می‌کند : فضای نمایشگاهی سبزوار برای برگزاری نمایشگاه‎های مختلف مناسب است و همشهریان می‌توانند به راحتی کالاهای مورد نظر خود را تهیه کنند.

ضرر تولیدکنندگان بومی
رئیس اتحادیه پوشاک سبزوار در این خصوص با اشاره به لزوم برگزاری نمایشگاه بهاره طبق شرایط قانونی، اظهار می‌کند : اکنون 800 عرضه‌کننده پوشاک در شهرستان سبزوار فعالیت می‌کنند و برگزاری این نمایشگاه با حضور فروشندگان غیر بومی زیان مالی به آنها وارد می‌کند .
«احمد بداغ آبادی» با بیان این‌که حضور فروشندگان غیر بومی در نمایشگاه بهاره سبزوار اجناس بی‌کیفیت را بین مردم گسترش می‌دهد، می‌گوید: مسئولان برگزاری باید از ورود افراد غیر بومی برای فروش اجناس بی‌کیفیت جلوگیری کنند زیرا براساس قوانین تنها فروشندگان و تولیدکنندگان بومی امکان حضور در نمایشگاه بهاره را دارند.
وی حضور فروشندگان غیر بومی در نمایشگاه بهاره سبزوار را غیر قانونی می‌داند و ادامه می‌دهد: اتحادیه پوشاک سبزوار از برگزاری نمایشگاه براساس شرایط قانونی حمایت می‌کند  و برگزاری نمایشگاه با حضور افراد غیربومی انتقاد بسیاری از فروشندگان را به دنبال دارد.
رئیس اتحادیه پوشاک سبزوار با اشاره به لزوم توجه مسئولان به مشکلات اصناف، بیان می‌کند : یک عضو صنفی برای فعالیت در بازار هزینه‌های متعددی همانند حق عضویت، جواز کسب و مالیات می‌پردازد اما فروشندگان غیر بومی برای عرضه محصولات خود هیچکدام از این هزینه‌ها را پرداخت نمی‌کنند.

فروشندگان غیر بومی؛  مهم‌ترین مشکل نمایشگاه بهاره سبزوار
عضو اتاق اصناف ایران نیز با بیان این‌که مجوزی برای برگزاری نمایشگاه بهاره در شهرستان سبزوار صادر نشده است، می‌گوید: برگزاری این نمایشگاه نیازمند رعایت قوانین است و تا زمان رفع مشکلات امکان برگزاری نمایشگاه وجود ندارد.
«علی کیانی» مهم ترین مشکل برگزاری نمایشگاه بهاره در این شهرستان را حضور فروشندگان غیربومی عنوان می‌کند  و می‌افزاید: برخی از اتحادیه‌های صنفی شهرستان سبزوار اعتراضات خود را نسبت به برگزاری این نمایشگاه مطرح کردند.
وی با اشاره به لزوم برگزاری نمایشگاه بهاره با حضور فروشندگان و تولید‌کنندگان بومی، ادامه می‌دهد: اتحادیه‌های صنفی شهرستان سبزوار برای برگزاری این نمایشگاه از مدیریت شهری انتظار رعایت قوانین و مقررات را دارند. اصناف بومی برای رعایت حقوق مصرف کنندگان اجناس دارای کیفیت مطلوب و باقیمت مناسب را به شهروندان ارائه می‌کنند.
عضو اتاق اصناف ایران بیان می‌کند : اجناس نمایشگاه بهاره باید با تخفیف 15 درصدی به مردم ارائه شود اما طی چند سال اخیر این موضوع رعایت نشده است.

بی‌توجهی به قانون در نمایشگاه سبزوار
رئیس اتاق اصناف سبزوار نیز با بیان این‌که دستور پلمب نمایشگاه بهاره به دلیل عدم رعایت قوانین از سوی مسئول برگزاری صادر شده است، می‌گوید: تذکر لازم برای رفع مشکلات نمایشگاه بهاره سبزوار به مسئول برگزاری داده شد و با توجه به عدم کارشناسی کالاها و عدم تایید غرفه‌داران دستور پلمب صادر شده است. «فخرالدین فتاحی» با بیان این‌که برگزاری نمایشگاه بهاره سبزوار نیازمند رعایت قوانین از سوی مسئول برگزاری است، می‌افزاید: برگزاری نمایشگاه بهاره درآستانه سال نو بهترین راهکار برای حمایت از تولیدات داخلی و رعایت حقوق مصرف کنندگان شهرستان سبزوار است. وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های بهاره با همکاری اتاق اصناف و اتحادیه ها، ادامه می‌دهد: کالاهای نمایشگاه بهاره باید با نظارت بازرسان به مردم ارائه شود و براساس قوانین تنها تولید کنندگان و فروشندگان بومی شهرستان سبزوار می‌توانند در این نمایشگاه حضور یایند.
رئیس اتاق اصناف سبزوار همچنین از استقرار 6 تیم بازرسان این اداره برای کنترل بازار شب عید این شهرستان خبر می‌دهد و بیان می‌کند : بازرسان با تخلفاتی همانند گرانفرشی، کم-فروشی و عدم نصب قیمت کالاها برخورد می‌کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true