×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - 4 آبان - 1399  
true
true
مشکلات قانون مالیات؛ پیش روی واحدهای صنفی سبزوار

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: بازبینی قوانین مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار مجلس قرار دارد.

 

به گزارش سبزوار دوربین ، تنظیم قانون مالیات بر ارزش افزوده از مترقی ترین اقداماتی است که دولت‌ها برای دریافت مالیات از افراد و شرکت‌هایی که فرارهای مالیاتی انجام می‌دانند، اجرایی می‌کنند. دولت‌های غربی و اروپایی به دلیل تکیه بودجه کشور به مالیات توجه ویژه‌ای به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده دارند. تحریم‌های اقتصادی در سال‌های گذشته سبب شد تا دولت نسبت به کسب درآمدهای مالیاتی و به خصوص مالیات بر ارزش افزوده توجه ویژه‌ای داشته باشد. اما نحوه محاسبه نادرست این مالیات در طول 10 سال گذشته سبب شد تا بخش مهمی از اقتصاد در حوزه بازار عرضه و تقاضا با مشکلات جدی روبه‌رو شود. در حقیقت فرارهای مالیاتی عده‌ای سبب شد تا سازمان مالیاتی کشور در نوع دریافت این درآمد مهم به گونه‌ای عمل کند که مالیات ارزش افزوده هم از ابتدای تولید کالا و هم از انتهای تولید یعنی زمانی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد دریافت شود. رکود و تورم حاکم بر بازار و در کنار آن اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده سبب شده تا امروز شاهد نارضایتی اصناف در پرداخت این نوع مالیات باشیم. این موضوع روی اقتصاد بازار شهرستان سبزوار نیز تاثیری محسوس داشته است. پیشینه تجاری و بازرگانی سبزوار و وجود بیش از 13 هزار واحد صنفی در این شهرستان، سبزوار را از سایر شهرهای اطراف خود متمایز کرده است. با این وجود اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده روی اصناف این منطقه تاثیر بسزایی گذاشته به طوری که منجر به تعطیلی تعداد زیادی واحد صنفی در بخش‌های خدماتی، توزیعی و فلزات گرانبها شده است.

 

تعطیلی بازار
«علی اکبرنیا» 60 ساله و از بازاریان با سابقه سبزوار که در زمینه ساخت و ساز مشغول به فعالیت است می‌گوید: بازار خیلی راکد است و اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده فشار زیادی را روی اصناف آورده و سبب شده تا امروز بازار کسب و کار در معرض تعطیلی قرار بگیرد.
وی با بیان این‌که قانون مالیات بر ارزش افزوده باید در بخش‌هایی که روی محصول تولیدی کار جدیدی انجام می‌شود اخذ شود، می‌افزاید: مسئولان سازمان‌های مالیاتی به این موضوع توجه ندارند. اکنون مالیات هم در ابتدا، هم در حین و در هنگام فروش محصول از مشتری اخذ می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: اصناف پرداخت مالیات را وظیفه خود می‌دانند، اما این مالیات باید براساس توان پرداخت کننده، وضع رکود و تورم حاکم بر بازار گرفته شود.
«محمد مقدسی» نیز از دیگر اصناف سبزواری است که بیش از 20 سال در پیشه عرضه فرش دستی و ماشینی اشتغال دارد. وی با ابراز نارضایتی از وضع دریافت مالیات بر ارزش افزوده می‌گوید: امروز با تعطیلی بازار به دلیل رکود روبه‌رو هستیم اما با این حال باز هم مسئولان بدون توجه به این موضوع بر دریافت مالیات‌های گزاف تأکید دارند.
وی ادامه می‌دهد: این‌که عده‌ای فرارهای مالیاتی دارند، دلیل مناسبی برای فشار دادن به همه نیست و دولت باید ضمن دریافت به حق مالیات از اقشار مختلف مردم، نسبت به برخورد با این افراد نیز اقدام کند.

 

دولت به حقوق بازاریان و اصناف توجه کند
رئیس اتاق اصناف سبزوار نیز با بیان این‌که پرداخت مالیات برای افراد تکلیف و لازمه آبادانی کشور است، اظهار می‌کند : اگر قرار است کسری بودجه کشور با دریافت مالیات تامین شود دولت باید در ابتدا به حقوق بازاریان و اصناف توجه کند تا درآمد آنها تا دو برابر افزایش یابد.
«فخرالدین فتاحی» با اشاره به رکود حاکم بر بازارکسب وکار می‌افزاید: دولت نباید با مدیریت نادرست رکود را بر کشور حاکم کند و پس از این‌که اقتصاد دچار مشکل شد، از اصناف مالیات گزاف اخذ کند.
وی با تأکید به این‌که با این شرایط اصناف در برابر پرداخت مالیات مقاومت می‌کنند، می‌گوید: اما اگر به درآمد اصناف با فراهم سازی زمینه صادرات و افزایش کیفیت محصولات کمک و اقتصادشان شکوفا شود دولت نیز می‌تواند توقع پرداخت مالیات‌ها از این بخش جامعه را داشته باشد.

 

کسب مالیات از اصل سرمایه غلط است
فتاحی با بیان این‌که مالیات نباید از اصل سرمایه اخذ شود ادامه می‌دهد: مالیات‌ها باید از سود پرداخت شود که اکنون با توجه به رکود حاکم بر بازار مالیات از اصل سرمایه گرفته می‌شود که این امر سبب نارضایتی اصناف و بازاریان شده است.
وی با بیان این‌که برای حفظ استقلال و امنیت کشور باید اقتصادی پویا داشت، اضافه می‌کند: اقتصاد پویا با اعتماد به بخش خصوصی و رشد صادرات محقق می‌شود.
رئیس اتاق اصناف سبزوار می‌گوید: مالیات باید به حق گرفته شود و نمی‌تون از اصناف درحالی که فضای کسب و کار با رکود روبه‌رو است انتظار پرداخت مالیات‌های خارج از قاعده را داشت.
فتاحی با بیان این‌که درهمه جا از کل فروش محصولات مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود، عنوان می‌کند : اما در ایران در هر مرحله از تولید یک کالا مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود که این با روح قانون مغایرت دارد.
وی با بیان اینکه این نحوه اجرای قانون سبب نارضایتی و قانون گریزی مردم می‌شود عنوان کرد: باید در راستای شفاف سازی و روان سازی قانون در جامعه اسلامی تلاش شود تا بتوان قوانین را بهتر اجرا کرد.
فتاحی با تأکید به این‌که اصناف در پرداخت مالیات مطیع قانون هستند، می‌گوید: انتظار اصناف پرداخت مالیات کارشناسی شده و به حق است، چرا که پرداخت مالیات حق دولت‌ها است اما وضع فعلی اصناف و اقتصاد امروز سبب شده تا زمینه برای افزایش مالیات به ویژه مالیات بر ارزش افزوده فراهم نباشد.
وی درخصوص واحدهای بدون پروانه کسب نیز می‌افزاید: باید واحدهای بدون پروانه کسب که درآمدهای مناسبی دارند و از پرداخت مالیات فرار می‌کنند شناسایی و با آنها برخوردهای لازم صورت گیرد.  فتاحی عنوان می‌کند: پروانه‌دار شدن این واحدها علاوه بر کمک به درآمدهای مالیاتی به سر و سامان دادن اصناف نیز کمک می‌کند.  وی با اشاره به فعالیت هزار واحد بدون پروانه کسب در سبزوار می‌گوید: 12 هزار واحد صنفی در شهرستان فعال هستند که از ابتدای سال گذشته تاکنون 400 واحد تعطیل شده است.

 

اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد.  «رمضانعلی سبحانی فر» با بیان این‌که به دلیل برخی فرار‌های مالیاتی، قانون مالیات بر ارزش افزوده و سایر قوانین مالیاتی به صورت کلی و در هر مرحله اجرا می‌شود اظهار می‌کند : برای نمونه در زمینه فلزات گرانبها مانند تولید طلا شاهد هستیم که تولید این محصول یکبار از خشت اتفاق می‌افتد و در اصل ارزش افزوده نیز اتفاق جدید رخ نمی‌دهد و ارزش افزوده از این محصول یکبار باید گرفته شود.
وی با بیان این‌که نوع دریافت مالیات بر ارزش افزوده از سایر مالیات‌ها متفاوت است می‌گوید: برخی اصناف به نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده اعتراض جدی دارند و این اعتراض در قالب نامه‌ای به کمیسیون‌های تخصصی از جمله کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال شده است. سبحانی فر با بیان این‌که تغییر قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون‌ها در حال بررسی است می‌افزاید: در قانون بودجه سال 96 پیش بینی شد تا مالیات بر ارزش افزوده یکبار و آن انتهای فروش گرفته شود.

 

** گزارش از سحر وحدت

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true