×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - 3 آبان - 1399  
true
true
مشاوران حلقه مفقوده تصمیمات کارساز شوراهای اسلامی شهر

بسیاری از مشکلاتی که در صحن شورا و کمیسیون‌های مختلف شورا  مطرح می‌شود تخصصی بوده و نیاز است تا به طور ویژه و با دید تخصصی به آنها پرداخته شود.

به گزارش سبزوار دوربین ، شورا  به عنوان فراگیرترین و گسترده ترین زنجیره  نهاد مدنی پاسخ به یک نیاز اجتماعی است که در گذشته به شیوه های سنتی و اکنون به شکل نوین در قالب بستری مناسب جهت مشارکت مردمی تجلی یافته است بر همین اساس در اصول ششم و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شوراها از ارکان مهم تصمیم گیری  و اداره  امورکشور قلمداد شده که با اتکا به آرای عمومی از راه انتخابات به نقش آفرینی در بخش های گوناگون تصمیم گیری ، نظارتی و مدیرتی پرداخته و می پردازند.

 

شورا به عنوان یک نهاد مردمی با بهره گیری از آرای صاحب نظران و نخبگان فکری در عرصه های متنوع امتیازات و تأثیرات اجتماعی مثبتی مانند پرکردن خلاء مدیریتی ، انتقال تصدی دولت به مردم ، اجرای سیاست عدم تمرکز ،تسریع در جریان کارها و امور مردم ، رفع تبعیض ، نظارت اجتماعی ،آگاهی بخش عمومی ، ارتقای مشارکت ،نیرو سازی و رشد استعدادهای مردمی را به همراه خواهد داشت.

 

اما در واقع دوام حرکت و ارتقاء شوراها برای مردم و نظام آن هم در جهت پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران و گره‌گشایی در کار مردم در حوزه‌های گوناگون اعم از اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی، آموزشی، اقتصادی و سایر امور رفاهی، ضرورتی انکارناپذیر است.

 

اما برای تاثیر گذاری بیشتر نهاد شورا در حل مشکلات مردم وجود مشاورانی خبره که مسلط به امور تخصصی مرتبط با زندگی شهری هستند لازم و ضروری است .

 

بسیاری از مشکلاتی که در صحن شورا و کمیسیون‌های مختلف شورا  مطرح می‌شود تخصصی بوده و نیاز است تا به طور ویژه و با دید تخصصی به آنها پرداخته شود. به همین منظور لازم است تا یک تیم کارشناسی با همه‌ تخصص‌ها و با وقت آزاد در کنار شورا و شهرداری باشد تا در اسرع وقت مشکلات مطرح شده حل گردد.

 

همان‌طور که اشاره شد در تمام مسائل شهری شورای شهر سیاست‌گذاری می‌کند و در این راستا تیم مشاوره  می‌تواند علاوه بر ارائه مشاوره های کارشناسی شده در موضوعات مختلف در تهیه‌ پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی که در حال حاضر در هیچ یک از پروژه‌ها وجود ندارد شورا و شهرداری را کمک کند.

 

عدم اعتقاد به نظریه بهره مندی از نظرات مشاوران در تصمیمات شورای شهر خسران و خسارات معنوی و مادی را متوجه شهر و مردمان آن خواهد کرد. محدودیت منابع مالی در شهرداری ها اجازه خطا و اشتباه در طرح های شهری را نمی دهد و در صورت چنین خطاهایی که در کمیسیون های مختلف شورا به وقوع می پیوندد علاوه بر هدر رفت منابع مالی باعث نارضایتی شهروندان می شود شهروندانی که معتقدند بی برنامگی شورا و شهرداری باعث اسراف در هزینه ها و منابع مالی شهرشان شده که مردم آن را پرداخت کرده اند.

 

در شهر سبزوار در عمر 4 دوره از شورای اسلامی شهر موارد زیادی از طرح های غیرکارشناسی مشاهده می شود که نشان از بی توجهی به نظرات کارشناسان مجرب در کمیسیون های تخصی شوراهاست.

 

نصب المان رستم و سهراب طبق گفته مسئولان وقت که انتخاب المان آن در یک رقابت بین المللی به سرانجام رسید المانی که زیبایی بصری خاصی ندارد و تنها برای بزرگ نشان دادن کار هزینه های زیادی برای برگزاری مسابقه در تهران برگزار شد و مابقی طرح که ایجاد محیطی مناسب برای شاهنامه خوانی و امکانات فرهنگی بود به فراموشی سپرده شد.

 

تغییر و تحول میادین سبزوار در سال های گذشته نیز نمونه ای دیگر از شتاب زدگی و بی توجهی به نظرات کارشناسی است میدان شهید فهمیده در طول یک سال چندین المان را به خود دید و در نهایت المانی نازیبا شد و یا انتقال تندیس ابوالفضل بیهقی پدر نثر فارسی در بوستان باغ ایرانی که کمتر مورد بازدید مسافران و گردشگران و حتی خود مردم سبزوار است و آخرین المان  نیز نصب تندیس کاشفی با طراحی و ساخت نازیبا در شهر است.

 

اوج این بی برنامگی، نیمه تمام ماندن طرح میدان سربداران و تخریب میدان اولیه قبل از تصویب طرح در کمیسیون های مربوطه در استانداری بود که چهره نامناسبی را در ورودی شهر به وجود آورد که در نهایت نارضایتی شهروندان سبب شد شهردار کنونی فکری برای بهسازی بخشی از میدان کند.

 

اولویت بندی های ناصحیح در طرح های عمرانی و خدماتی و حتی فرهنگی شورا  و بی توجهی به نظرات کارشناسانه سبب می شود برخی طرح ها فقط بخاطر سلیقه و علاقه  فلان عضو شورای شهر که در فلان منطقه آرای خوبی داشته اجرا  و  باعث عقب افتادگی در توسعه و عمران شهری شود.

 

طرح ساماندهی مشاغل مزاحم/ توجه به میراث فرهنگی به خصوص منازل و اماکن فرهنگی تاریخی / رسیدگی به مبلمان و  فعالیت بازارهای سنتی در جهت جذب گردشگر / رسیدگی به ورودی های سبزوار در جهت جذب مسافر و ورود به داخل شهر / ایجاد بازارها و مجتمع های تخصصی صنوف مختلف بخشی از طرح هایی است که با بررسی علمی و کارشناسی می تواند علاوه بر توسعه شهری درآمد مناسبی را عاید شهرداری و شهروندان  کند.

 

در عین حال نباید از اجری موفق طرح توانمند سازی حاشیه شهر سبزوار که سبب شد بعد از سالیان متمادی توجه مسئولان امر را به مشکلات این مناطق معطوف کند غافل شد، طرحی که پشتوانه مطالعات و بررسی های علمی را در خود داشت و با  همکاری بین بخشی دستگاه های خدماتی و در راس آنها شهرداری سبزوار به نتیجه رسید و بخشی از مشکلات موجود در این مناطق را حل و فصل کرد.

 

به هر حال گروه مشاوران همراه با کارشناس یکی از ضروریاتی است که بایستی به آن پرداخته شود که حاصل این اقدام افزایش رضایتمندی شهروندان خواهد بود.

 

مشاوران به عنوان افراد یا تیم های تصمیم ساز در صورت برخورداری از شایستگی های لازم نقش زیادی در افزایش سطح کارآمدی نهادهای تصمیم گیر همچون شوراها دارند. بنابراین باید در گزینش آنان نهایت دقت را اعمال کرد «معمولا از تصمیم گیری به عنوان انتخاب بهترین راه از میان شقوق متصور برای نیل به هدفی یاد می شود به همین دلیل لازم است اعضای شوراها برای نیل به تصمیمات صحیح با مشاورین واجد شرایط رایزنی و تبادل نظر نمایند

 

تقوا ،خردمندی، دوراندیشی، دلسوزی، تخصص، دانش و آگاهی اهل تجربه، نداشتن کینه و دشمن دوری از بخل، حریص و ترسو نبودن، صداقت، شجاعت و سرانجام مشاوره با جوانان هوشمند و پیران با تجربه از جمله ویژگی های لازم برای مشاوران در تصمیم گیری های مهم است.

 

«برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی، اداره امور هر روستا، بخش‌، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به‌نام شورای ده، بخش، شهر، شهرستان یا استان صورت می‌گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می‌کنند. این مطلب بخشی از  اصل یکصدم قانون اساسی کشور است .پس برای داشتن یک شورای توانمند که در توسعه امور فوق الذکر موثر است باید از وجود مشاوران مجرب و متعهد بهره برد.

 

حسن ساجدی

کارشناس حسابرسی

 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true