×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 8 آبان - 1399  
true
true
مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری موقعیت مناسبی برای این دانشگاه ایجاد کرده است

به گزارش سبزوار دوربین رضا سهیلی فرد ، با بیان این مطلب اظهار کرد: مرکز رشد موقعیت خوب و مناسبی برای این دانشگاه محسوب می‌شود چرا که در بحث فعالیت‌های پژوهش خود نیز در حال گسترش است و وجود این مرکز رشد زمینه‌ای را ایجاد کرده است که این پژوهش‌ها کاربردی شوند و بتوانیم شاهد کاربردهای آن باشیم. بنابراین با حمایت مسئولین دانشگاه در تلاش هستیم تا پژوهش‌های دانشگاه در سطح نه تنها منطقه، بلکه در سطح استان و یا حتی کشور مطرح شوند و امید است که گام‌های خوبی نیز در این زمینه برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه این مرکز تنها حدود سه سال است که از تاسیس آن می‌گذرد، عنوان کرد: با این وجود برخی از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند وارد دوره رشد شده‌اند، برخی از آن‌ها وارد مرحله تولید محصول، تعدادی هم وارد مرحله آزمایشگاهی و برخی دیگر که تازه تاسیس‌ اند در حال ورود به این مرحله هستند.

رییس مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری عنوان کرد: در این میان می‌توان به عنوان نمونه، به شرکتی در زمینه اتوماسیون مرغداری که فعالیت‌های خوبی در سطح شهرستان دارند، اشاره کرد. این اتوماسیون به نوعی صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود که به نفع مرغداران و برای کشور نیز مفید است، این محصول در حال گسترش آن هستند تا فراتر از منطقه و حتی در سطح جهانی کار کنند، بنابراین افرادی که در این زمینه فعالیت دارند در تلاش هستند که آن‌ها را به مناطق دیگر نیز صادر کنند.

سهیلی فرد با بیان اینکه عمده فعالیت‌های شرکت‌ها در حوزه صنعتی و فناوری است، تصریح کرد: اما با این وجود می‌توان به شرکت‌های دیگری که در این مرکز در حال فعالیت هستند از جمله شرکتی در حوزه دارویی که فرآورده‌های دارویی ارگانیک را عصاره گیری می‌کند، در حوزه رباتیک، فعالیت‌های زیست محیطی مانند تفکیک زباله به روش‌های مختلف و معماری با رویکرد اسلامی، اشاره کرد که برخی از این فعالیت‌ها در حال انجام و برخی نیز به اتمام رسیده‌اند که در واقع این محصولات نیز در نوع خود بسیار موفق عمل کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مرکز رشد مشهد مرکزی با تجربه و با سابقه بیشتری در حال فعالیت است و بر همین اساس از مرکز تازه تاسیس این دانشگاه نیز قوی‌تر است، اظهار کرد: با توجه به گستردگی شهر مشهد که به همان میزان نیز شرکت‌های بیشتری هم تاسیس شده و از امکانات بیشتری نیز برخوردار است و ما با توجه به اینکه در شهری کوچک و امکانات کمتری نسبت به مشهد در حال فعالیت هستیم، دچار نقاط ضعف و در کنار این ضعف‌ها نقاط قوتی هم داریم، به همین دلیل باید توجه داشت که در چه زمینه‌هایی ضعف داریم تا بر اساس همان، راهکارهایی را پیش ببریم. اما باز هم با این وجود مرکز رشد این دانشگاه نسبت به این مدت زمات سه ساله، به رشد چشمگیری دست یافته است که اگر این مرکز پیشرفت داشته باشد می‌توان شاهد رشد و موفقیت‌های بیشتر و بهتری باشیم.

سهیلی فرد تاکید کرد: در واقع عمده فعالیت‌هایی که بتوان انجام داد تا ضعف‌هایی که در این زمینه وجود دارد رفع شود، بحث گسترش تبلیغات در سطح شهر و همچنین در سطح دانشگاه‌های مختلف است که طرح‌های خود را به این سمت آورند. این کار باعث جذب بیشتر شرکت‌های فناور به مرکز رشد می‌شود.

رییس مرکز رشد دانشگاه حکیم سبزواری خاطرنشان کرد: در بحث‌های زیرساختی و آیین نامه‌ای مشکلاتی وجود داشت که در این زمینه‌ها نیز فعالیت‌هایی انجام شد، از جمه بحث حمایت مالی از شرکت‌ها که به تازگی آیین نامه آن تصویب شده است و بنا به آن اگر تسهیلات به شرکت‌ها داده شود و اگر به زودی این آیین‌نامه اجرایی شود بسیاری از مشکلات در زمینه حمایت‌های مالی برای شرکت‌ها برطرف خواهد شد که امیدواریم طی سال جاری و اوایل سال آینده این آیین نامه اجرایی شود.

وی تصریح کرد: در واقع در کنار این مراکز رشد، ساختارمند شدن شرکت‌های فناور می‌تواند به نوعی تاثیر بسیار زیادی برروی شرکت‌هایی که در مرکز رشد فعالیت دارند داشته باشد.

منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true