رئیس اداره نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش شهرستان سبزوار گفت: طبق آخرین اطلاعات و بررسی انجام شده حدود 860 نفر بیسواد در شهرستان سبزوار شناسایی شده است. | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - 17 اسفند - 1399  
true
true
شناسایی 860 نفر بی سواد در سبزوار

به گزارش سبزوار دوربین ، علی اصغر معیری با بیان این مطلب گفت: مدارس به دلیل ثبت اطلاعات دانش آموز مهمترین منبع شناسایی اولیای بیسواد است به همین دلیل طرح “یک قدم مانده به صبح “از مهرماه سال جاری در شهرستان اجرا شده تا بتوانیم با شناسایی اولیای بی سواد یا کم سواد آمار بی سوادی را به صفر برسانیم.

وی اظهار کرد: براساس این طرح تاکنون 60 درصد اطلاعات اولیای دانش آموزان مدارس پالایش شده که در این مدت 482 نفر بیسواد شناسایی شدند و 382 نفر جذب کلاس های نهضت سواد اموزی شده اند.

معیری با بیان اینکه 60 درصد افراد بیسواد این طرح را مردان تشکیل می دهند ادامه داد:با توجه به مشکلات اقتصادی و اینکه مردان نان آور خانواده هستند انگیزه شان برای حضور در کلاس های آموزش کمتر است.

وی گفت: نهضت سواد آموزی برای ایجاد و ارتقاء انگیزه سواد در بین سواد آموزان اقدام به برگزاری کلاس های مهارت آموزی و فنی و حرفه ای کرده است و از طرفی نیز نهضت برای کمک به سواد آموزان مبلغ 134 هزار تومان به سواد آموزبه عنوان پاداش ومبلغ 680هزار تومان حق الزحمه به آموزش دهنده پرداخت می کند.

رئیس اداره نهضت سواد آموزی آموزش و پرورش شهرستان سبزوار گفت: ریشه کن کردن بی سوادی در جامعه نیازمند یکسری برنامه های انگیزشی قوی است و دولت بایستی با در نظر گرفتن وام های خوداشتغالی و یا افزایش مبلغ یادگیری برای حضور بیسوادها که صرفا به خاطر مشکلات اقتصادی حاضر به شرکت در کلاس های آموزش نیستند انگیزه را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه 80 درصد آموزش دهنده های نهضت را خانم ها تشکیل می دهند اضافه کرد: با توجه به اینکه اکثریت افراد بیسواد را مردان تشکیل می دهند نهضت با کمبود نیروی آموزش دهنده مرد مواجه است. همچنین در حال حاضر 162 نفر همکار خانم و 18 نفر نیروی مرد با نهضت همکاری دارند که برای جبران کمبود نیرو از معلمین رسمی و پیمانی آموزش و پرورش که در روستاها بیتوته دارند با در نظر گرفتن حق التدریس استفاده می کند.

معیری افزود: مشکل مهمی که نهضت سواد آموزی با آن مواجه است آمار واقعی تعداد بیسوادان است در سرشماری سال 95 افراد به دلیل ترس از قطع یارانه خود را در سامانه به عنوان فرد باسواد معرفی کرده اند که با مراجعه کارشناسان نهضت به مدارس و توجیه دانش اموزان برای معرفی اولیای بیسواد مشخص شد که تعداد بیسوادان از آمار ثبت شده در سیستم بیشتر است.

 

وی اضافه کرد: نهضت سواد آموزی با گرفتن نامه ای از افراد بیسواد مدارک آنها را به وزارتخانه ارسال می کند تا برای سال های آینده برای باسواد کردن انها اقدام نماید.
رئیس اداره نهضت سواد آموزی گفت: این اداره فقط افراد 10 تا 49 سال را تحت پوشش خود قرار می دهد. البته افراد 10 تا 16 سال را که شرایط ثبت نام در مدارس روزانه داشته باشند به دلیل حضور با هم سن و سال های خود و اینکه شرایط پیشرفت بالاتری نسبت به نهضت سواد آموزی دارند با هماهنگی آموزش و پرورش و تامین امکانات تحصیلی رایگان به مقطع ابتدائی معرفی می کند.

وی گفت: این دیدگاه که نهضت سواد آموزی آنچنان که باید کارآیی ندارد نادرست است اینکه گفته می شود از فعالیت نهضت سواد آموزی 25 سال می گذرد اما چرا هنوز بیسوادی به صفر نرسیده است دلیلش مشکلات اقتصادی خانواده ها می باشد که سبب شده دانش اموز که باید در سن مشخص برای تحصیل وارد مدرسه شود به عنوان نیروی کار مورد استفاده قرار می گیرد و از آموزش باز می ماند .

معیری افزود: نهضت سواد آموزی برای ریشه کن بیسوادی و کم سوادی کلاس هایی را در سه قالب سواد؛ انتقال و تحکیم برگزار می کند و در کنار این کلاس ها نیز یکسری مهارت های زندگی؛ آموزش همسر داری برای جلوگیری از طلاق ؛ نحوه استفاده از تلفن همراه؛ زبان انگلیسی و نحوه استفاده از کارت های بانکی را با استفاده از کارشناسان مرکز بهداشت و اساتید به سوادآموزان آموزش می دهد.

او ادامه داد: بهرحال ریشه کن کردن بیسوادی نیازمند ایجاد انگیزه برای سوادآموز و آموزش دهنده است محدودیت منابع مالی سبب شده تا معلمان پس از گذشت یکسال هنوز حق التدریس سال قبل خود را با اینکه سوادآموزان آنها نمره کسب کرده اند دریافت نکنند که این مستلزم برنامه ریزی دقیق توسط اداره کل نهضت سوادآموزی است.
معیری با اشاره به 7 دیماه سالروز تاسیس نهضت و سوادآموزی ؛ دیدار با خانواد شهدا؛ دیدار با نماینده ولی فقیه و سخنرانی امام جمعه در جایگاه در باب اهمیت سواد و سواد آموزیٰ؛ نصب بنر؛ قرائت زیارت عاشورا و … را از جمله برنامه های این هفته برشمرد.

 

در پایان وی از تمامی خانواده هایی که عضو کم سواد یا بی سواد دارند درخواست کرد تا این افراد را به نهضت سواد آموزی معرفی نمایند تا از
مزایای اموزش رایگان این اداره بهره مند گردند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true