شتاب توسعه سبزوار روی ریل صنعت و معدن | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - 17 اردیبهشت - 1400  
true
true
شتاب توسعه سبزوار روی ریل صنعت و معدن

شهرستان سبزوار با فعالیت 96 معدن و صدور 65 فقره پروانه بهره برداری صنعتی روی ریل توسعه صنعت و معدن قرار گرفته است.
صنعت و معدن دو موضوع مهم برای توسعه هر کشور یا منطقه است و با تقویت این دو ظرفیت می توان به بالاترین میزان اشتغالزایی و کارآفرینی رسید.
دولت یازدهم نیز برای تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق بخش صنعت کشور به دنبال فعال سازی 10 هزار تولیدی کوچک و بزرگ بوده است و مجلس شورای اسلامی ، هیات دولت و بانک مرکزی برای تسهیل ارائه تسهیلات به بخش صنعت قوانینی را پس از پس تصویب به بانک ها ابلاغ کردند.
شهرستان سبزوار با برخورداری از مواد معدنی غنی به عنوان یکی از مهم ترین ذخایرمعدنی در کشور محسوب می شود و فعال سازی معادنی همانند منگنز، كروميت، كائولن، بوكسيت، گرانيت، گچ سفيد، سنگ لاشه، منيزيت، گچ خاكي، مس و فلدسپات این شهرستان نخستین شهر معدنی خراسان رضوی از لحاظ تنوع مواد معدنی است.
در خصوص فعالیت‌های بخش صنعت و معدن شهرستان سبزوار با « علی امید بخش » رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت سبزوار گفت‌وگویی انجام گرفته که در ادامه می‌خوانید.
** چه تعداد معادن در سبزوار پروانه بهره برداری دارند؟
اکنون 96 معدن شهرستان سبزوار در حال بهره برداری مواد معدنی قرار دارد و تعداد معادن نسبت به سال گذشته رشد پنج درصدی داشته است.
در شمال سبزوار معادن سرشار از کروم و در جنوب آن مس و منگز قرار گرفته  و تنوع زیادی مواد معدنی بیانگر ظرفیت و غنای این شهرستان در بخش معدن است.
قبل از شروع فعالیت دولت 97 فقره پروانه بهره برداری معدنی در این شهرستان وجود داشت ولی اکنون با رشد 22 درصدی به تعداد 119 پروانه بهره برداری معدنی افزایش یافت.
** وضعیت ذخایر معدنی در سبزوار چگونه است ؟
از این تعداد معادن 18 فقره پروانه بهره برداری کرومیت با میزان ذخیره 376 هزار و 290 تن و میزان استخراج سالانه 25 هزار و 83 تن صادر شده است که بیشتر این معادن مشغول به فعالیت هستند.
10 پروانه معادن خاک صنعتی کائولن دراین شهرستان صادر شدهاست که میزان ذخیره برآورد شده آنها سه میلیون و 264 هزار تن و میزان استخراج سالیانه آنها 80 هزار و 500 تن است.
17 معدن منگنز در شهرستان سبزوار وجود دارد که میزان ذخیره آنها 448 هزار و 500 تن و میزان استخراج سالیانه نیز 36 هزار و 370 تن است.
** چه معادنی باعث فعال سازی چه صنایعی در سبزوار شده است؟
معادن سنگ ساختمانی این شهرستان شامل مرمریت ، مرمز ، گرانیت ، سنگ آهک ، گچ ، گچ خاک ، سنگ لاشه ، مالون ، شن و ماسه ، خاک رس ، تالک ، مس ، تراورتن و فلدسپات است.
معادنی که باعث فعال شدن صنایع معدنی سبزوار شده شامل خاک رس است که به مصرف کارخانه گسترش سفالین می رسد و این کارخانه آجر و سفال مورد نیاز مصالح ساختمانی را تولید می کند.
معادن آهک شهرستان سبزوارخوراک دو کارخانه سیمان لار و سیمان جوین را تامین می کند و مواد بهره برداری معادن گچ نیز به کارنجات سیمان ارسال می شود.
کرومیت حاصل از معادن کرومیت شهرستان سبزوار به عنوان بخشی از خوراک مورد کارخانه فروکروم جغتای قرار می گیرد.
مس حاصل از معادن جنوب شهرستان سبزوار به واحد فرآوری لیچینگ مس نورده فرستاده می شود و مرمیت حاصل از معادن این شهرستان در کارخانجات سنگبری سبزوار برش خورده و پس از تبدیل به پلاک برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.
** برای کاهش خام فروشی مود اولیه در معادن سبزوار چه اقدامی انجام شده است؟
خام فروشی مواد معدنی در شهرستان سبزوار همانند تمامی نقاط کشور به صورت متداول است و برای جلوگیری از خام فروشی باید صنایع معدنی فروآلیاژ در این شهرستان راه اندازی شود.
شهرستان سبزوار از لحاظ تعداد معادن در رتبه دوم خراسان رضوی قرار دارد و به دلیل تنوع مواد معدنی ، فلزی و غیر فلزی رتبه نخست استان را کسب کرده است.
** مهم ترین ذخایرمعدنی سبزوار کدامند ؟
مهم ترین ذخایر معدن سبزوار همانند کرومیت ، منگنز ، مس ، سنگ های ساختمانی ، گرانیتی ، کائولن ، آهک و سنگ گچ است.
معادن کرومیت گفت ، معدن مرمریت پا قلعه و مرمریت بیهق سبزوار از قدیمی ترین معاون این شهرستان به شمار می روند.
معادن شهرستان سبزوار با چه مشکلاتی مواجه هستند ؟
مهم ترین مشکل معادن سبزوار کمبود نقدینگی و فرسودگی ماشین آلات معدنی و به روز نبودن آنهاست.
ایجاد صنایع فروآلیاژ ، ایجاد صنایع سنگ بری سخت و نرم ، کارخانه های آهک زنده و هیدراته ، کارخانه گچ ، کارخانه فرآوری کائولن از مهم ترین اولویت های اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان سبزوار است.
** آیا در بهره برداری از معادن سبزوار به موضوع اقتصاد مقاومتی توجه شده است؟
یکی از جلوه های اقتصاد مقاومتی تبدیل ماده اولیه به محصول و عرضه آن به جای خام فروشی است و برای توسعه صنعت و معدن شهرستان سبزوار باید از خام فروشی مواد اولیه جلوگیری شود.
طی سالیان اخیر دربخش فرآوری کانی های معدنی اقدامات مناسبی در این شهرستان انجام شده است و تدوین برنامه ویژه اقتصاد مقاومتی در برخی واحد های صنعتی بزرگ در دستور کار قرار دارد.
** چه میزان پروانه بهره برداری صنعتی در سبزوار صادر شده است ؟
یکی از مهم ترین اقدامات تولید فعال سازی واحد های تعطیل و نیمه تعطیل است و با ثبت نام در سامانه بهینه یاب برای سرعت بخشی به واحد های صنعتی بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی ساز و کار مشخصی برای تکمیل آنها تعیین می شود.
طی 9 ماه نخست سال گذشته 15 فقره پروانه بهره برداری صنعتی با میزان سرمایه گذاری 184 میلیارد ریال و ظرفیت اشتغالزایی 351 نفر در سبزوار صادر شده بود و در 9 ماه نخست امسال نیز 18 پروانه بهره برداری با سرمایع گذاری 368 میلیارد ریال و ظرفیت اشتغالزایی 487 نفر در این شهرستان صادر شده است.
تعداد  صدور پروانه بهره برداری در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 1.2 برابری داشته است.
**در حال حاضر چه میزان جواز تاسیس واحد های صنعتی در سبزوار صادر شده است؟
از ابتدای مهر ماه سال 92 تاکنون در سبزوار 183 فقره جواز تاسیس با سرمایه گذاری چهار هزار و 300 میلیارد ریال و ظرفیت اشتغالزایی دو هزار و 990 نفر صادر شده و نیز 65 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری 870 میلیارد  ریال و ظرفیت اشتغالزایی 983 نفر در این شهرستان صادر شده است.
**طرح های توسعه کدام واحد های صنعتی در سبزوار اجرایی شده است؟
شرکت کابل خودرو سبزوار در سال های اخیر فقط یک نوع محصول تولید می کرد ولی در حال حاضر با اجرای طرح توسعه این شرکت بیش از 50 نوع محصول مختلف به تولید انبوه می رسد و طرح توسعه کابل خودرو سبزوار با سرمایه گذاری بالغ بر 20 میلیارد تومان در حال اجرایی است.
طرح توسعه مجتمع داروسازی طاها سبزوار با سرمایه گذاری 265 میلیارد تومانی انجام می شود.
** خبر خوش شما برای مردم شهرستان سبزوار در حوزه صنعت چیست؟
مجتمع داروسازی طاها و ابزار یراق سبزوار نیز در چند ماه گذشته پروانه بهره برداری آنها صادر شده است و این دو پروژه تا پایان امسال با حضور مسئولان ارشد کشوری بهره برداری می شود.
طرح فولاد سبزوار با ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن فعالیت استخدامی آن به پایان رسیده است و امیدواریم تا سال آینده به بهره برداری برسد.
کارخانه بتن سنگین سبزوار با سرعت خوبی در حال انجام عملیات اجرایی است.
آیا واردات کلای قاچاق در بازارهای سبزوار کنترل می شود ؟
اداره صنعت ، معدن و تجارت سبزوار در حوزه اقتصاد مقاومتی و انصاف به دنبال مبارزه با کالای قاچاق است و این اداره برای مقابله با وجود هرگونه کالای قاچاق در بازارهای سبزوار عزمی جدی دارد بنابراین مبارزه با ورود غیر قانونی کالای خارجی باعث حمایت از تولید داخلی می شود

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true