رتبه دوم خراسان رضوی درحجم ترافیک و درآمد های پستی | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - 9 اسفند - 1399  
true
true
رتبه دوم خراسان رضوی درحجم ترافیک و درآمد های پستی

پست خراسان رضوی با وجود زیان دهی میلیاردی در حجم ترافیک و درآمد رتبه دوم کشور را دارد.

پست روشی برای ارسال مرسولات و مدارک شخصی است که در پاکتی قرار می گیرد و اداره پست نیز با چسباندن تمبری برآن حق الزحمه انتقال مرسولات را دریافت می کند.
ایرانیان در دوران هخامنشی با راه اندازی چاپارخانه ها جزء نخستین کسانی در دینا بودند که نخستین سیستم پستی و ارسال مرسولات را ابداع کردند و افرادی سوار بر اسب در سخت ترین شرایط آب و هوایی مسیر یک روزه را طی می کردند.
شرکت پست جمهوری اسلامی ایران زیرنظر وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات به صورت رسمی در سال 1367 با سرمایه گذاری پنج میلیارد ریال با هدف ارائه خدمات پستی به سراسر کشور شروع به فعالیت کرد.
پست ایران طی سه سال اخیر با هوشمند سازی خدمات و تنوع بخشی در سرویس ها به دنبال ارتقای سطح خدمت رسانی به مردم بوده و در حال حاضر با افزایش ارتباطات با کشور های پیشرفته زمینه هوشمند سازی پست ایران در فضای بین المللی را فراهم کرده است.
با گسترش خدمات پستی در روستاها و مناطق غیر برخوردار هزینه های سنگینی به پست های برخی استانها وارد کرده است ولی شرکت پست با وجود زیان دهی کلان چاره جزء گسترش خدمت به روستاها و مناطق محروم ندارد.
خراسان رضوی نیز به عنوان یکی از استانهای پیشتاز در زمینه ارائه خدمات پستی در میانگین سرانه ترافیک نسبت به کشور آمار بالایی دارد  با وجود ظرفیت های متعدد می تواند میزان جایجایی مرسولات و ترافیک را افزایش دهد.
**رتبه دوم خراسان رضوی درحجم ترافیک و درآمد
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره پست جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با همشهری با اشاره به رتبه دوم خراسان رضوی در حجم ترافیک و درآمد ، اظهار کرد: برای تنوع بخشی به سرویس های تجارت الکترنیک خراسان رضوی جزء استانهای پیشتاز در کشور است.
حسین مهری با بیان اینکه برای هوشمند سازی پست خراسان رضوی اقدامات خوبی انجام شده است ، اظهار کرد: پست خراسان رضوی با مشکل زیان دهی مواجه است که به دلیل خدمات رسانی به روستاهای گسترده و مناطق غیر برخوردار استان هزینه های سنگینی به پست وارد می کند.
وی ادامه داد: هر استانی که تعداد روستاهای زیادی داشته باشد قطعا پست چاره ای جزء خدمات رسانی به روستاییان و پرداختن هزینه ندارد.
مدیرعامل پست جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم ترین اولویت های پست را خدمات رسانی 100 درصد به روستاهای سراسر کشور دانست و افزود: مشکل زیان دهی پست خراسان رضوی با برنامه ریزی های راهبردی طی بزودی رفع می شود.
مهری با بیان اینکه براساس افزایش حقوق و دستمزد پرسنل هزینه های شرکت پست افزایش می یابد و از زمان شروع فعالیت دولت یازدهم تعرفه ها با افزایش حداقلی همراه بوده است ، بیان کرد: در سال گذشته 5.5 درصد تعرفه ها افزایش یافت و از ابتدای امسال تاکنون هیچگونه افزایش تعرفه پستی در دستور کار نبوده است.
وی با اشاره به حضور کشور ما در شورای راهبری اتحادیه جهانی پست ، عنوان کرد:حضور ایران در این شورا باعث شده تا با 192 کشور ارتباط بین المللی در زمینه خدمات پستی برقرار شود و هر مرسوله ای که از کشور ما خارج می شود باید به مقصد مورد نظر برسد.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بیان اینکه برای مکانیزه کردن پست کشور ، توسعه فعالیت ها و استفاده از دانش فنی تفاهم نامه های دو جانبه و سه جانبه با کشور های پیشرفته به امضاء رسیده است ، گفت: بزودی با سفر مدیرعامل پست اتریش به ایران برای مکانیزاسیون ، سرویس های نوین ، پست لجستیک ، توسعه تجارت الکترنیک و سرمایه گذاری بحث و گفت وگو می شود.
مهری ادامه داد: در حال حاضر پست ایران با چهار ایرلاین جدید تفاهم نامه منعقد کرده است و در گذشته پست بین الملل با یک ایرلاین انجام می شد.
مدیرعامل پست جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه موضوع هوشمند سازی پست از ابتدای فعالیت دولت یازدهم شروع شده و ایران در این زمینه نسبت به کشورهای پیشرفته دچار عقب ماندگی است ، افزود:  یکی از برنامه های شرکت پست ایران توسعه سرویس های الکترونیکی است که با اجرای این سرویس خدمات پستی با سرعت ، دقت و کاهش هزینه ها انجام می شود.
مهری حجم مرسولات کشور طی 10 ماه اخیر را 422 میلیون مرسوله اعلام کرد و افزود: حجم کالا ها و بسته های پستی 81 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و سود و زیاد شرکت پست ایران طی 10 ماه گذشته برابر بوده و در سالجاری تعرفه های پستی بدون هیچگونه افزایشی بود.
وی با بیان اینکه بزودی تجارت بین المللی در کشور راه اندازی می شود ، بیان کرد: پست ایران با 192 کشور جهان برای تجارت الکترنیک با جمهوری اسلامی ایران ارتباطات برقرار می کند  و برای نخستین بار سه پیشنهاد کشور ما در اتحادیه بین المللی پست با 100 درصد آرای مورد تصویب قرار گرفته است.
*پست خراسان رضوی زیان ده است
مدیرکل شرکت پست خراسان رضوی نیز با اشاره به فعالیت باجه های پست خارجه در استان ، اظهار کرد: خوشبختانه طبق توافق با اداره کل گمرگ ا دارات پست استان به تدریج تحت پوشش پست خارجه قرار می گیرند و ارسال مرسولات و امانات خارجی در این باجه های پست خارجه انجام می شود.
محمد شفیعی با بیان اینکه باجه های پست خارجه در شهرستانهای سبزوار ، تربت حیدریه ، تربت جام و نیشابور مشغول به فعالیت هستند ، افزود: بزودی در دیگر شهرستانهای استان به نیابت از گمرگ دفاتر باجه های پست خارجه راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه پست خراسان رضوی یکی از استانهای زیان ده کشور است ، بیان کرد: با وجود بازاریابی و تلاشهای متعدد به دلیل صدور برخی مجوز های نا عادلانه در حوزه پست دخالت می شود تا ارائه خدمات پستی در خراسان رضوی ایده آل نباشد.
مدیرکل شرکت پست خراسان رضوی ادامه داد: سهم پست از سبد ترافیک خدمات پستی حفظ نمی شود و زیان چندین میلیاردی به پست خراسان رضوی وارد شده است.
شفیعی با بیان اینکه 180 ایستگاه در استان خدمات مرتبط با ثبت نام کارت ملی هوشمند را انجام می دهد ، عنوان کرد: پنج واحد پستی در استان نیز خدمات توزیع کارت ملی هوشمند را برعهده دارند.
وی میزان جابجایی مرسوله در نیمه نخست امسال را 30 میلیون مرسوله در استان دانست ، افزود: میانگین سرانه ترافیک استان نسبت به کشور بالاست و خراسان رضوی با وجود ظرفیت های معتدد امکان افزایش مرسوله و ترافیک را دارد.
مدیرکل شرکت پست خراسان رضوی با اشاره به لزوم ارائه خدمات پستی در مناطق روستایی ، ادامه داد: طی دو سال اخیر در سیاستگذاری خدمات به صورت ارتباطی و مالی مشکلاتی  ایجاد شده بود ولی اکنون  در برنامه ششم توسعه حداقل 10 هزار دفتر روستایی در کشور برای ارائه خدمات راه اندازی می شود.
*افزایش 15 درصدی میزان درآمدهای پست سبزوار
رئیس اداره پست سبزوار نیز با اشاره به انتخاب شهرستان سبزوار به عنوان نخستین پایلوت شهرهوشمند در کشور ، اظهار کرد: هوشمند سازی پست سبزوار طی دوسال گذشته شروع شده است و برای هوشمند سازی با نهاد های دولتی متعددی تفاهم نامه منعقد شده تا تردد ها در این شهرستان کاهش یابد.
محمد مهری با بیان اینکه بزودی یک کیوسک در خارج از اداره پست سبزوار شروع به فعالیت می کند ، افزود: این کیوسک به صورت 24 ساعته آماده ارائه انواع خدمات پستی به شهروندان سبزواری است.
وی با اشاره به ساماندهی 85 درصد کدپستی در روستاهای شهرستان سبزوار ، گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری این میزان به 100 درصد افزایش یابد و در خراسان رضوی نخستین شهرستانی باشیم که به صورت کامل درشهر و روستاها ساماندهی کدپستی انجام شده است.
 رئیس اداره پست سبزوار یکی از مهم ترین اولویت های پست را توسعه دفاتر پیشخوان روستایی دانست و ادامه داد: 88 دفتر ای تی سی در روستاهای این شهرستان مشغول به فعالیت هستند و این دفاتر وظایف ارائه خدمات مخابرات ، پست ، پست بانک را برعهده دارند.
مهری افزود: پست سبزوار در سال 93 به شدت زیان ده بود ولی در سال گذشته به نقطه بدون زیان رسید و امسال نیز 15 درصد میزان درآمدها و 35 درصد حجم ترافیک مرسولات در این شهرستان افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه روزانه 1200 مرسوله از سراسر کشور در شهرستان سبزوار توزیع می شود ، بیان کرد: روزانه 800 مرسوله از شهرستان سبزوار به نقاط مختلف سراسر کشور ارسال می شود.
رئیس اداره پست سبزوار با اشاره به حذف کاغذ در راستای هوشمند سازی خدمات پستی ، عنوان کرد: در حال حاضر بالغ بر 40 درصد جمعیت هدف شهرستان سبزوار از کارت ملی هوشمند بهره مند شدند و از سوی اداره پست سبزوار برای ثبت نام کارت ملی هوشمند به نقاط مختلف روستایی این شهرستان نیرو اعزام می شود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true