×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - 14 تیر - 1399  
true
true
درختكاري و شوآف درختكاران / لطفا درخت نكاريد!

امروز به نام روز درختكاري است؛ بنرها و دعوت‌نامه‌ها و صفحات مجازي پر شده از درختاني كه يا دارند آبياري مي‌شوند يا افرادي كه بيل و كلنگ به دست زمين را براي كاشت درخت گود مي‌كنند.

 

 

امروز هم نوبت نمايش درختكاري است، نه اين كه نام نهادن اين روز بد باشد؛ موضوع چيز ديگري است، مي‌دانيد 15 اسفند كه مي‌شود نهال مي‌كاريم بعد روزهاي ديگر سال درختان چندين ساله را براي جدول و ساختمان و چه و چه قطع مي‌كنيم!

 

 

15 اسفند كه مي‌شود، مسئولان نهادها و ادارات و گاهي مردم آب‌پاش به دست كنار نهال‌شان عكس در صفحات مجازي خود به اشتراك مي‌گذارند و كلي هم حرف و حديث پاي آن مي‌نويسند، بعد روزهاي ديگر سال تا خرخره پاي درخت چندين ساله را سيمان و بتن مي‌ريزند و نفسش را مي‌بُرند، نه مسئولي رسيدگي مي‌كند نه شهروندي مطالبه!

 

 

15 اسفند كه مي‌شود همه درختكار مي‌شوند، اما هيچ‌كس بيماري درختان كهنسال باغ‌هاي قديمي را نمي‌بيند.

 

 

بعضي خيابان‌ها را ديده‌ايد؟ درختانش انگار نيمه شده‌اند؛ يك بار صداي اره برقي شنيدم كه شاخه‌هاي سالم درختان را مي‌بريدند رفتم و به ماموراني كه اين كار را مي‌كردند گفتم «چرا داريد شاخه‌ها را مي‌بُريد؟» فكر نكنيد پاسخش اين بود كه مثلا «داريم هرس مي‌كنيم» و اين چيزها. گفت: «شاخه‌ها مزاحمِ سيم‌هاست و ما ماموريم و معذور»! باور كنيد فرداي آن روز چندين و چند درخت پر و بالشان كاملا نصفه شده بودند.

 

 

از آن بدتر يكي از محورها را مي‌خواستند درخت بكارند، من هم در جلسه برنامه‌ريزي بودم يك نفر داد مي‌زد مي‌گفت «شما را به هركه مي‌پرستيد، درخت نكاريد، آبياري و رسيدگي نمي‌كنيد، خشك مي‎شوند؛ چرا بيخودي اين همه هزينه مي‌كنيد، زبان بسته‌ها گناه دارند» كسي به حرفش گوش نداد؛ كلي آدم در همان قالب نمايش‌هاي هميشگي با كلي نهال رفتند در آن محور و هي درخت كاشتند بعد هم هيچ! نه از رسيدگي خبري بود نه از آبياري… نهال‌هاي بيچاره حتما تا حالا پودر شده‌اند.

دارم با خودم فكر مي‌كنم چرا نهالِ اميدي را در دلِ زمين مي‌كاريم بعد هم نسبت به آن بي‌تفاوت مي‌شويم و فقط به اين نمايش‌ها و شوآف‌ها دلمان را خوش مي‌كنيم؟ هركاري آدابي دارد، هر نهالِ اميدي براي درخت شدن، مراقبت مي‌خواهد، نمي‌شود كه بذري بكاريم و بعد هم خاطره‌اي بسازيم و يادمان از نهال‌مان نيايد… مي‌شود؟

 

 

یادداشت از سیمین سلیمانی

منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true