صدک صدای دوستداران کتاب سبزوار | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - 6 مرداد - 1400  
true
true
جشن تولد یکسالگی بنیاد مردمی صدک،صدای دوستداران کتاب سبزوار

درست یک سال قبل در روزهای منتهی به شب یلدای 95، پوستر ها و پیام های دعوت به 9 دقیقه مطالعه در بلندترین شب سال در همه شبکه های اجتماعی متعلق به سبزواری ها دست به دست می شد تا این سئوال در ذهن مخاطبان به وجود بیاید که چرا 9 دقیقه؟

همان موقع از یکی از دوستان صدکی پرسیدم جریان این 9 دقیقه مطالعه در شب یلدا چیست؟ چرا عدد را رُند نکردید و نگفتید 10 دقیقه مطالعه؟ و او پاسخ داد، دقیقا بدان جهت که همین سئوال برای همه پیش بیاید و در ذهن ها ماندگار شود. همین موضوع باعث جلب توجه بیشتر به این فراخوان خواهد شد. اتفاقا همین طور هم شد و صدک از همان زمان در ذهن من ثبت شد و دریافتم این حرکتی است که پشت آن فکر و خلاقیتی نهفته است. بعدها دیدم که صدک فقط محدود به فراخوان مطالعه در شب یلدا نبود، بلکه نام گروهی از دوستداران کتاب بود که تصمیم داشتند در طول سال فعالیت کنند.

هرچند همواره اینگونه حرکت ها را تحسین می کنم، اما راستش تصور میکردم این فعالیت زیبا نیز مانند بسیاری از حرکت های ارزشمند دیگری که در این سال ها در حوزه فرهنگ شکل گرفته، مدت کوتاهی ادامه می یابد و بعد فراموش می شود. اما خوشبختانه چراغ صدک با همت فرهیختگانی که در آن فعالیت داشتند نه تنها در طول این یک سال به خاموشی نگرایید، بلکه توانست در طول سال خود را نشان دهد و هوادارانی کسب کند و بعضی ضرورت های مهم فرهنگ و ادبی در کهن شهر سبزوار نظیر برپایی جلسات بیهقی خوانی برای عموم مردم را جامعه عمل بپوشاند، تا اینکه سرانجام همزمان با ایام یلدای 96 فرهیختگان سبزوار بتوانند تولد یکسالگی انجمنی مردمی را جشن بگیرند که بهانه گردآمدن اعضای آن فقط کتاب و مطالعه و علاقه به آگاهی و خردورزی باشد.

گزارش زیر از برگزاری جشن یکسالگی بنیاد مردمی صدک در سبزوار است که چهارشنبه شب 29 آذر 96 در تالار کاشفی سبزوار برپا شد:
در ابتدای مراسم فرزانه فرهبد بانوی فرهخیته و مجری توانمند سبزواری بدین شکل آغاز سخن کرد: صدک در شب یلدا متولد شد، چون مناسبتی خاص و آغازی مبارک بود برای این گروه و هدف ارزشمندش. یلدا آغاز غلبه نور بر ظلمت است و مطالعه آغاز غلبه خرد بر جهل، اگر خرد را نور بدانیم و جهل را ظلمت، هدف صدک و هدف هستی در اینجا با هم یکی شده و هر دو دوستدار گسترش نور و آگاهی هستند.

فرهبد سپس اعلام کرد در این مراسم نیز به پیروی از شعار 9 دقیقه مطالعه صدک، 9 دقیقه خوانش کتاب اجرا خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه سبزوار پایتخت نثر ایران است و بزرگان ارجمندی را در عرصه نثر به جامعه ادبی کشور و جهان تقدیم کرده 9 دقیقه مطالعه امشب به سه بخش سه دقیقه ای از کتاب های ارزشمند تاریخ بیهقی اثر گرانسنگ ابوالفضل بیهقی، کویر اثر جاودانه دکتر شریعتی و کلیدر رمان فاخر محمود دولت آبادی اختصاص داده خواهد شد.

مجید توانایی مدیرعامل بنیاد مردمی صدک نیز در این مراسم گفت: صدک یک سازمان مردم نهاد (NGO) و یک خیریه در راستای حمایت از کتابخوانی است و زمانی که خواستیم این خیریه را پایه گذاری کنیم، دیدیم، در داخل کشور خیریه های مختلفی در زمینه های گوناگون از جمله سلامت جسمانی (پزشکی و درمانی)، حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست … و ما تصمیم گرفتیم ان جی اویی را به ثبت برسانیم که به نوعی همه اهداف قبلی را در دل خود داشته باشد. زیرا کسی که کتاب بخواند قطعا جسم سالمتری خواهد داشت و از نظر روحی و روانی در شرایط خوبی قرار خواهد گرفت و کمتر نیاز به حمایت های دیگران پیدا می کند.

وی افزود: صدک فعالیتش را در راه ترویج کتاب و کتابخوانی آغاز کرده و تمام تلاشش را خواهد کرد که انشالله روز به روز بر تعداد کسانی که کتاب می خوانند افزوده شود و سرانه مطالعه در سبزوار افزایش یابد.

توانایی ادامه داد: برای ترویج کتابخوانی هر کسی می تواند از خودش و خانواده اش شروع کند و نیازی به سخنرانی و مناظره های فراوان نیست. اگر با سخنرانی فرهنگ مطالعه بالا می رفت تا به حال باید این اتفاق می افتاد.

وی همچنین گفت: صدک در حال حاضر حداقل 570 نفر عضو مجازی و 450 نفر عضو دارای فرم عضویت و حدود 2 هزار کتاب دارد که در میان اعضای این انجمن به اشتراک گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه برنامه مان این است که سکوت نکنیم، بلکه به دوستان و اقوام اعلام کنیم که خواندن کتاب چه تاثیری می تواند در زندگی داشته باشد، گفت: شعار ما در صدک این است که، کتاب می خوانیم و دیگران را در لذت مطالعه شریک می کنیم.

مدیرعامل بنیاد مردمی صدک سپس با اشاره به اینکه قرار بود به عنوان میهمان ویژه این برنامه از نویسنده کتاب معروف: «لطفا گوسفند نباشید» که محمود نامنی یک شهروند فرهیخته سبزواری است دعوت به عمل آوریم افزود: آقای نامنی اگرچه به سبزوار و سبزواری ها علاقه و احترامی خاص دارد، اما سخنرانی در این مراسم را نپذیرفت زیرا معتقد است، اگر امروز به این شهرت رسیده و کتاب هایش در دیگر کشورها نیز ترجمه شده، به محتوایی است که در داخل کتاب ها بوده نه به خاطر شخص خود او، بنابراین اگر می خواهیم نتیجه ای بگیریم باید فقط کتاب بخوانیم.

 

توانایی در ادامه از دکتر ابوالقاسم رحیمی، موسی الرضا دانایی، فرزانه فرهبد، موسی الرضا نوری، اسماعیل عسگری، حمید حمیدیان، زکریا رحیمی، فرزانه فرهبد، اسماعیل نعمتی مقدم و … از هم پیوندان صدک در یک سال گذشته نام برد که به شکل گیری و قوام این بنیاد یاری رسانیده اند.

 

وی سپس از علیرضا رادمان به عنوان کسی که اکثر زحمات در برنامه ها توسط ایشان تقبل می شود و نیز از دکتر یزدی که انتخاب نام صدک برای این بنیاد پیشنهاد او بوده، به عنوان دیگر هم پیوندان ارجمند صدک یاد کرد.

 

مدیرعامل صدک سپس در بخش مدیران اجرایی صدک نیز به دوستان جوانی اشاره کرد که در طول سال گذشته همه برنامه هایی را که عزیزان هم پیوند در جلسات مصوب می کردند، به خوبی اجرا کردند.

 

وی سپس امیرمهری، علی قربانی، وحید علی آبادی، بهاره جهانبانی، امین علی پور، محمد رضا علوی مقدم، فرهاد صفایی، موسی الرضا وثوق، هادی انصاری، سید مصطفی شبیری و امیر حسین علی آبادی را به عنوان مدیران اجرایی جوان و پر تلاش صدک برشمرد که در این یک سال گذشته سنگ تمام گذاشته اند.

دکتر ابوالقاسم رحیمی سخنران دیگر این مراسم بود که با تشویق گرم حضار پشت تریبون قرار گرفت و گفت: باید سپاسگزار خودمان باشیم که باحضور در این جمع ها خواسته ایم که دنیا را جور دیگری نگاه کنیم. زنده بودن چیزی است و زندگی کردن چیز دیگر.

وی افزود: مراسمی مانند این را یک مراسم کلیشه ای مثل همه مراسم های دیگر تلقی نکنیم زیرا این مراسم برای بزرگداشت کتاب است و حضور داشتن همه ما در این زمان و مکان یک غنیمت است.

دکتر رحیمی سپس با بیان حکایت مرتبطی از کتاب صوفیانه ها و عارفانه ها بهقلم نادر ابراهیمی به همه حاضران توصیه کرد این کتاب را بخرند و مطالعه کنند.
این استاد دانشگاه حکیم سبزواری همچنین اظهار امیدواری کرد: خانواده در تربیت فرزندانشان دقت داشته باشند که بچه ها را درسخوان بار نیاورند بلکه کتابخوان بار بیاورند.

وی در پایان شعری(نظم) برای صدک خواند که سروده خودش بود.

در ادامه برنامه های جشن یک سالگی صدک از نویسندگان سبزواری که در یک سال گذشته کتاب هایشان منتشر شده بود، تقدیر گردید و آقایان و خانم ها دکتر حسن دلبری به خاطر مجموعه شعر«پنجره های آجری»، حسین خسروجردی به خاطر رمان «از مزرعه بیا پدر»، سیدنورالله رضوی، علی ششتمدی و الهه رامشینی به خاطر کتاب «باغ باقی» ، اسماعیل عسگری به خاطر کتاب«تونگلی»، جواد جعفری نسب به خاطر مجموعه شعر «از آینه تا ماه» ، علی میرقطبی و محمد اصغرزاده به خاطر کتاب «هشت میلی متر از انقلاب»، برلیان یاقوتی مقدم کوچکترین نویسنده سبزواری به خاطر کتاب «ننه گلی و گربه شیطون» برای دریافت لوح تقدیر خود در میان تشویق حضار به روی صحنه رفتند.

از ویژگی های مراسم جشن یک سالگی بنیاد صدک این بود که به خاطر برخورداری از برنامه های متنوع هنری و سخنرانی های کم تعداد و کوتاه، این برنامه تا انتها نشاط خود را حفظ کرد.

سه گروه هنری در این برنامه به اجرا پرداختند که ابتدا هنرمندانی از گروه موسیقی ایما روی صحنه حاضر شدند و چند قطعه موسیقی اصیل ایرانی را نواختند. سپس در لابه لای برنامه ها نوبت به اجرای گروه موسیقی سیمرغ رسید که آقایان کسکنی نوازنده دف، محمود شنوایی نوازنده ضرب، محسن رسولی پور خواننده و ریحانه علیزاده مقام اول نقالی خوانی کشور در این اجرا با اجرای چند موسیقی ملی و حماسی و شاهنامه خوانی به هنرنمایی پرداختند.

 

همچنین برنامه اوسنه خوانی خانم مریم عبدالله زاده از دیگر برنامه های متنوع و جذاب مراسم جشن تولد یک سالگی صدک بود که به همراه هنرنمایی چند نفر دیگر از هنرمندان سبزواری به نمایشی سرگرم کننده تبدیل شد.

پی نوشت:
– از نکات جشن یکسالگی صدک، حضور کوتاه مدت حسین مقصودی نماینده مردم شهرستان سبزوار و جمعی از همراهانش در این برنامه بود که به اهدای بن سه میلیون تومانی کتاب به بنیاد صدک منجر شد. همچنین اعلام گردید که حسین مقصودی طی یک سال گذشته، نزدیک به 100 میلیون تومان به بنیاد صدک هدیه کرده است.

 

– به جز حسین مقصودی تقریبا دیگر هیچ یک از مسئولان و مقامات اداری و اجرایی شهرستان در این برنامه حضور نیافتند اما با این حال جشن تولد یک سالگی صدک با حضور پر شمار فرهیختگان سبزواری که در بیشتر لحظات مراسم، تمام صندلی های سالن را پر کرده بودند، رنگ و بو و ارج و قرب ویژه خود را داشت.

 

– برنامه بدون تأخیر و تقریبا رأس ساعت 19 (تأخیر کمتر از 10 دقیقه) آغاز شد.

 

– از آنجایی که برنامه رأس ساعت شروع شد، قاری قرآن بر حسب روال که معمولا این گونه برنامه ها با تأخیرهایی از نیم ساعت تا یک ساعت آغاز می شوند، هنوز به سالن نیامده بود و به همین خاطر دکتر ابوالقاسم رحیمی پشت تریبون قرار گرفت و آیاتی از قرآن کریم را به همراه ترجمه قرائت کرد.

 

– دکتر سید نورالله رضوی یکی از مولفان کتابی که در این برنامه مورد تقدیر قرار گرفت، برادرزاده نوجوانش را به همراه خود روی صحنه برد و گفت به جهت ترغیب و تشویق جوانان به امر کتاب و کتابخوانی هدیه اش را به این نوجوان پر استعداد تقدیم می کند.

 

– در این برنامه چند نفر از کودکانی که در طول سال گذشته در بنیاد صدک و در ارتباط با موضوع کتاب و کتابخوانی در سبزوار نقش داشته اند، مورد تقدیر قرار گرفتند که دکتر رحیمی هنگام اهدای جایزه آنان با حرکات خاصی شبیه حرکات موزون کودکانه طوری که مورد پسند طبع خردسالان باشد، هدایای آنان را اهدا می کرد.

 

– اینجانب در طول نوشتن گزارش فوق، هرگاه نوبت به عبارت جشن تولد یک سالگی صدک می رسید، به اشتباه و به طور ناخودآگاه به جای یک سالگی از عبارت یکصد سالگی استفاده می کردم و بعد در بازخوانی مجدد متن، اشتباه پیش آمده اصلاح میشد. شخصا تمایل دارم این اشتباه لفظی را به فال نیک بگیرم. به امید آن روز که صدک و همه بنیادها و انجمن های مردمی حامی کتاب و کتابخوانی که در دیار سربداران و در سرتاسر ایران عزیز به وجود می آین آنقدر پا بگیرند و حمایت و استقبال شوند که عمرشان به ده ها و صدها سال برسد و پایتختی واقعی کتاب را نه تنها در یک سری اقدامات نمادین و شعاری بلکه در عمل برای جای جای این مرز و بوم پر گهر، به اثبات برسانند.

 

گزارش: امید برومندی 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true