×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - 5 آبان - 1399  
true
true
برای ایجاد نشاط اجتماعی در فضاهای شهری باید به شهرها به عنوان موجود زنده نگاه کرد

به گزارش سبزوار دوربین ، دکتر مهدی جمالی نژاد روز پنجشنبه در ‘همایش ملی بررسی تجارب بازآفرینی شهری در محله ها و محدوده های هدف ایران’ در #دانشگاهحکیمسبزواری افزود: بیانیه گام دوم انقلاب راهبرد و گفتمان جدیدی در توسعه شهرها با معماری ایرانی اسلامی دارد لذا حرکت در این مسیر تحولی بزرگ به سوی شهرها با نمایش تاریخ، هویت، اصالت و شکوه گذشته است.

وی ادامه داد: در پنجمین دهه پنجم انقلاب اسلامی و آغاز چله دوم انقلاب رویکرد شهرها به لحاظ معماری، میراث فرهنگی و معنوی به سمت شهرهای ایرانی اسلامی می باشد و بر این اساس حرکتی نو در شورای انقلاب فرهنگی برای تبدیل معماری شهرها آغاز شده است.

وی ادامه داد: 110 سال از عمر کاری شهرداریها در ایران می گذرد اما با وجود اقدامات و اجرای طرحهای مختلف هنوز مشکل و معضلات کلانشهرها برطرف نشده که رفع آن نیازمند تغییر رویکردها است.

دکتر جمالی نژاد به هزار و 279 شهر و 37 هزار دهیاری در سطح کشور اشاره و بیان کرد: شهرها و روستاها می بایست با توجه به بوم و هویت خود توسعه یافته و برنامه ریزی در این چارچوب بر مبنای شاخصهای توسعه هر منطقه باشد. تاکنون در امر توسعه شهرها بیشتر به سمت آزمون و خطا رفته ایم اما نیازمند نگاهی جدیدی در حوزه بازآفرینی شهری هستیم که در دولت تدبیر و امید نگاه بازگشت به گذشته به لحاظ هویتی پیگیری می شود.

وی افزود: حرکت به سوی بازآفرینی مناطق شهری نیازمند مقدماتی است که باید پس از بازاندیشی و بازخوانی این اقدامات آغاز شوند. برای اجرای طرح بازآفرینی شهری 137 قطعه زمین به مساحت دو میلیون مترمربع در سطح کشور شناساسی شده است.

از این میان که 86 قطعه با مالکیت دولتی، 41 قطعه با مالکیت شهرداری و 10 قطعه غیر دولتی هستند. همچنین پنج هزار و 438 طرح مسکن در دست اجرا می باشد و تاکنون شش هزار 371 واحد مسکونی ساخته شده اند.

معاون وزیر کشور ادامه داد: مقاومت دستگاههای اجرایی برای واگذاری زمینهای مالکیت دولتی، فقدان اطلاع کافی سرمایه گذاران بخش خصوصی و منع صدور پروانه برای زمینها برخی از مشکلات حوزه بازآفرینی شهری در سطح کشور هستند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true