×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 17 آذر - 1401  
true
true
آسیب شناسی هیئت ها در شب های قدر امسال

 

📌از شاخص های مهم یک هیئت یا مراسم عزاداری طراز انقلاب اسلامی می‌توان به سبک و دغدغه مداح، نحوه عزاداری، محتوای سخنرانی و تاثیرات آن بر مخاطب اشاره کرد. در سال های اخیر بعضی هیئات سبزوار رشد مطلوبی در برگزاری مراسم های مختلف داشته اند و به سوی حد طراز انقلاب اسلامی حرکت می‌کنند. اما متاسفانه امسال شاهد خلا هماهنگی در مراسم های شب قدر بودیم که اگر به موقع توجه نشود، پسرفت مراسم های عزاداری را خواهیم دید.

📌مراسم شب های قدر در مساجد، موسسه های فرهنگی، برخی پایگاه‌های بسیج و اماکن مقدس و مذهبی و … برگزار شد. یک مجلس عزاداری در بین مخاطب های خود با عنوان هایی مانند مداح، سخنران، مکان ثابت و خدمات فرهنگی و … شناخته می‌شود. مخاطب طبق سلیقه و شرایط خود بر همین چند محور، مراسم عزاداری را برای خود و خانواده اش انتخاب میکند و با آن فضا انس می‌گیرد. متاسفانه امسال بنابر بی تدبیری متولیان فرهنگی، مخاطبین قدرت انتخاب حداقل یک مراسم واحد که در شأن شب های قدر باشد را نداشتند.
بعضی از مراسم شب های قدر، دارای تمام محورها نبودند. مداح و سخنران بودند ولی مکان مناسب نبود یا در برخی موارد مخاطبین با حضور صرفا مداح یا سخنران مواجه بودند.

📌با توجه به جمعیت شهرستان سبزوار، از مسئولین و متولیان ارگان ها و مکان های مذهبی و فرهنگی انتظار می‌رفت زمینه برگزاری مراسم شب های قدر را به صورت منظم و منسجم برای مردم دیار دارالمومنین فراهم کنند. همچنین سلیقه شخصی یا هر عامل دیگری را در انتخاب سخنرانان و مداحان دخالت ندهند و به خواسته مردم توجه کنند.

📌اگر مسئولین و یکایک دلسوزان و علاقه مندان اسلام و اهل بیت (ع) به جای صرف وقت برای به دست آوردن تازه ها و نداشته ها، به فکر احیا و حفاظت از داشته ها و دارایی ها باشند، هیچ عنصری توان مقابله با اسلام و انقلاب را نخواهد داشت و در راس این دارایی ها هیات است. مراسم های عزاداری از بزرگ ترین دارایی های فرهنگی است و باید با تمام تلاش حفاظت شود. حفاظت به این است که از سویی آسیب شناسی به موقع صورت گیرد و از سوی دیگر نقاط مثبت فراوان همچنان زنده نگه داشته شود.

📌به مسئولین اداره اوقاف و سازمان تبلیغات اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی پیشنهاد میکنیم در برنامه ریزی مراسم ها و هیئات، ذائقه، انتخاب مردم و مولفه های انقلاب اسلامی را در نظر داشته باشند و برای حفاظت از مراسم های عزاداری به عنوان دارایی عظیم فرهنگی بیشتر تلاش کنند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true