چندین سال است که از وعده تبدیل آرامگاه تاریخی بقراط به موزه تاریخ پزشکی در سبزوارمی گذرد | پایگاه خبری سبزوار دوربین
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 26 فروردین - 1400  
true
true
آخرين وضع يک اثر تاريخي در سبزوار / آرامگاه بقراط زمین والیبال و انبار مصالح ساختمانی شد

امید برومندی /
چندین سال است که از وعده تبدیل آرامگاه تاریخی بقراط به موزه تاریخ پزشکی در سبزوارمی گذرد. بنایی با مساحتی بسیار کوچک که فقط لازم بود چند کار مرمتی در آن صورت بگیرد و امنیتش برای تبدیل به موزه حفظ شود. آن هم در خیابان بیهق و نزدیک میدان کارگر که یکی از محورهای تاریخی و گردشگری شهر سبزوار است، اما امروز بیش از یک دهه از اولین بار که این وعده مطرح شد می گذرد و آرامگاه بقراط نه تنها به موزه تاریخ پزشکی تبدیل نشده بلکه به سایر فعالیت ها تغییر کاربری داده است.
به گزارش سبزوار دوربین ، در این سالها نهادهای مختلفی از جمله میراث فرهنگی، شورای شهر، دانشگاه علوم پزشکی، اداره اوقاف و حتی معاونت های فرمانداری سبزوار در موضوع مربوط به آرامگاه بقراط و تبدیل آن به موزه پزشکی اظهار نظراتی کرده اند و بعضاً وعده هایی برای راه اندازی آن داده اند و اکنون بسیاری از مسئولان قبلی رفته و جای خود را به مسئولان جدیدتر داده اند اما سرنوشت آرامگاه بقراط سبزوار همچنان در بلاتکلیفی باقی مانده است.
این وضعیت بسیار نا امید کننده است. اگر مسئولان شهرستان نمی توانند حتی یک بنای تاریخی کوچک را در مدت یک دهه سر و سامانی بدهند، پس سرنوشت پروژه های بزرگتری مثل تپه باستانی سبزوار و سایر پروژه های فرهنگی و میراثی چه می شود؟ راستی چرا نگاه میراثی و فرهنگی در سبزوار اینقدر ضعیف است و چرا از این فرصت های کوچک به نفع رونق و ارتقاء صنعت گردشگری در سبزوار استفاده نمی شود؟
قرار بود يعني مسئولان (فرمانداري و دانشگاه علوم پزشکي و شوراي شهر) بارها قول داده بودند که موزه طب در محل ارامگاه بقراط راه اندازي کنند اما حالا به اين وضع درآمده است.
در اثر تاريخي تخته شده است و جلو آن گچ ريخته بودند در محوطه آن تور واليبال زده و بچه ها واليبال بازي مي کردند و کنارش يعني جايي که قرار بود موزه طب شود کانون قرآن زده اند. قران بالاي سر ما جای دارد و برای همه مان محترم است اما چرا آنجا و چرا بايد يک اثر تاريخي را با نصب تور والیبال و رها کردن مصالح ساختمانی و سایر بی توجهی ها به این وضع بیاندازیم. ميراث فرهنگي کجاست و چه مي کند؟ اين طوري مي مي خواهيم جذب گردشگر بکنيم؟ اينطوري مي خواهيم سبزوار را از معبر به مقصد تبديل کنيم.  

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true